Reklama

Życie jest gdzie indziej

Życie jest gdzie indziej

25.11.2008
Czyta się kilka minut
Mówienie, że Radio Maryja buduje społeczeństwo obywatelskie, bo angażuje obywateli w pożyteczne działania, budzi mój sprzeciw. Utwierdzanie słuchaczy, by trwali w biernym oporze i zacietrzewieniu wobec rzeczywistości, nie wnosi w życie społeczne nic dobrego.
W

W artykule "Wieża z kości" Macieja Müllera i Tomasza Ponikły ("TP" nr 36) przeczytałam opinię, że rozgłośnia o. Rydzyka buduje społeczeństwo obywatelskie. Autorzy powtarzają ją za tekstem Stanisława Burdzieja ze "Znaku". Czytamy, że mimo błędów i wypaczeń Radio Maryja jest elementem społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ jest "oddolne" i działa niezależnie od państwa.

Jest to jakieś kryterium i Radio rzeczywiście je spełnia. Czy powinniśmy jednak na tym poprzestać? Jakie inne warunki należy spełnić, by móc powiedzieć: "tworzymy społeczeństwo obywatelskie"? Jesteśmy świadomymi, aktywnymi obywatelami, angażującymi się w działania służące dobru wspólnemu... Jakie działania? Jakimi sposobami? Przynoszące jakie owoce? Co kryje się pod tym sformułowaniem, niosącym w odbiorze społecznym istotny ładunek "wartości dodatniej"?

Powszechnie, więc...

6412

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]