ZOBACZYĆ WARTO

15 – 21 lutego

10.02.2014

Czyta się kilka minut

Anna Karenina
Dramat, reż. Joe Wright, Wielka Brytania 2012, Canal+, sobota 15 II, 21.00, czwartek 20 II, 22.20

Kolejna adaptacja powieści Lwa Tołstoja pozostaje z grubsza wierna oryginałowi. Jednakże scenarzysta Tom Stoppard („Zakochany Szekspir”) i reżyser Joe Wright („Pokuta”) postanowili nieco odkurzyć pierwowzór, umieszczając go w przepysznych, ostentacyjnie sztucznych dekoracjach. Tytułową postać gra wyspecjalizowana w rolach kostiumowych Keira Knightley.
Kto cię uczył jeździć?
Dokumentalny, reż. Andrea Thiele, Niemcy 2012, Planete, niedziela 16 II, 20.45

Przepisy ruchu drogowego to z pewnością nie najważniejsza z różnic dzielących Niemcy i Indie czy USA i Japonię. Film przygląda się kilkorgu bohaterom próbującym zacząć nowe życie w innym kraju. Ich perypetie za kierownicą stają się zabawną metaforą problemów z adaptacją w odmiennym kręgu kulturowym.
Kolacja na cztery ręce
Teatr TV, reż. Kazimierz Kutz, Polska 1990, TVP1, poniedziałek 17 II, 21.25

W ramach Złotej Setki Teatru Telewizji przypomnienie głośnej sztuki Paula Barza, która opowiada o wyimaginowanym spotkaniu Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Händla. Jest rok 1747 w Lipsku. Między dwójką wybitnych kompozytorów, których dzieli w owym czasie wszystko, dochodzi do osobliwego pojedynku. W rolach głównych Janusz Gajos i Roman Wilhelmi.
Dokumenty HBO
„Poniedziałki w Racine” – reż. Cynthia Wade, USA 2012, 22.00; „Puszkarze” – reż. Jon Alpert, Matthew O’Neill, USA 2013, HBO2, środa 19 II, 22.40

W cyklu „Bez cenzury” zostaną zaprezentowane dwa średniometrażowe filmy dokumentalne nominowane w ostatnich latach do Oscara. Pierwszy z nich zabierze nas do pewnego salonu fryzjerskiego na Long Island, gdzie spotykają się kobiety, u których zdiagnozowano raka. Drugi opowiada o współczesnych nowojorczykach żyjących ze zbierania puszek i butelek.
Bejbi Blues
Dramat, reż. Katarzyna Rosłaniec, Polska 2013, Canal+, piątek 21 II, 22.20

Reżyserka „Galerianek” powraca do świata dzisiejszych polskich nastolatków. Grana przez zjawiskową Magdalenę Berus bohaterka to nieletnia matka, która macierzyństwem próbuje zrekompensować sobie brak miłości, lecz coraz trudniej odnajduje się w nowej roli. Odważny estetycznie film Rosłaniec otrzymał rok temu w Berlinie Kryształowego Niedźwiedzia w kategorii filmów młodzieżowych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2014