ZOBACZYĆ WARTO

16 – 23 października

11.11.2013

Czyta się kilka minut

Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra

Koncert, Polska 2013, TVP2, sobota 16 XI, 00.15

Na tegorocznym Przystanku Woodstock znany serbski reżyser wystąpił w swym mniej znanym, muzycznym wcieleniu. Wraz z zespołem The No Smoking Orchestra przywoływał klimat swoich najlepszych filmów, łącząc tradycyjną muzykę bałkańską z rytmami country, tureckimi marszami czy jazzem.

Tydzień z Krzysztofem Pendereckim

TVP Kultura, niedziela – sobota 17-23 XI

Z okazji 80. urodzin kompozytora TVP Kultura poświęci mu specjalny program. Rozpocznie go w niedzielę rozmowa z Pendereckim, następnie usłyszymy koncert wiolonczelowy w wykonaniu Mścisława Rostropowicza, a w kolejne dni zobaczymy m.in. dokument „Szkic do portretu”, zapis koncertu „Powiało na mnie morze snów – Pieśni zadumy i nostalgii”, spotkanie z artystą z cyklu „Rozmowy poszczególne”, a także „Inventorium śladów” braci Quay oraz film muzyczny „Siedem bram Jerozolimy”.

Bestie z południowych krain

Dramat, reż. Benh Zeitlin, USA 2012, HBO, niedziela 17 XI, 20.10

Jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat to przede wszystkim dowód wielkiej witalności amerykańskiego kina niezależnego. Apokaliptyczna opowieść o sile przetrwania zebrała nagrody w Cannes, Sundance i Toronto, jak i nominacje Amerykańskiej Akademii. Również grająca główną rolę Quvenzhané Wallis otarła się o Oscara, stając się najmłodszą nominowaną aktorką w całej historii nagrody.

Plan lekcji. Dyktatura trzeciej fali

Dokumentalny, reż. Philip Need, David H. Jeffery, USA/Niemcy 2010, Planete, poniedziałek 18 XI, 20.45

W 1967 r. pewien nauczyciel historii z Kalifornii przeprowadził eksperyment z udziałem swoich uczniów. Chciał sprawdzić, czy i na ile stadne mechanizmy działające w Trzeciej Rzeszy mogą zadziałać dzisiaj w demokratycznym społeczeństwie. Licealiści ochoczo wzięli udział w projekcie, ale wnioski, których on dostarczył, okazały się mało optymistyczne.

Biegnij całe życie

Dokumentalny, reż. Judd Ehrlich, USA 2008, Canal+, poniedziałek 18 XI, 2.25, czwartek 21 XI, 19.25

Ktoś powiedział, że nie byłoby Maratonu Nowojorskiego, gdyby nie pewien żydowski imigrant z Rumunii, który w 1970 r. stworzył tę imprezę i kierował nią przez kolejne dwadzieścia lat. Film jest portretem Freda Lebowa (który sam był zapalonym maratończykiem), a także opowieścią o maratonie gromadzącym co roku dziesiątki tysięcy biegaczy z całego świata, ale fascynującym nie tylko dla jego uczestników.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2013