ZOBACZYĆ WARTO

9 – 16 sierpnia

05.08.2013

Czyta się kilka minut

Diaz

Dramat, reż. Daniele Vicari, Francja/Włochy/ /Rumunia 2012, Ale kino!, piątek 9 VIII, 20.10, sobota 10 VIII, 23.50

Nagrodzony przez publiczność ubiegłorocznego Berlinale, paradokumentalny film Vicariego odtwarza wydarzenia z genewskiego szczytu G8 w 2001 r. W starciu alterglobalistów z policją nie obeszło się bez ofiar, zaś aktem szczególnej brutalności było wdarcie się służb porządkowych do szkoły Diaz, gdzie mieszkali pokojowo nastawieni przeciwnicy szczytu.

Whisky dla aniołów

Komedia, reż. Ken Loach, Wielka Brytania 2012, HBO, sobota 10 VIII, 20.15

Mistrz brytyjskiego kina społecznego z sympatyczną lekkością traktuje dzisiejszych wykluczonych. Bohaterami filmu są młodzi wyrzutkowie, z których jeden odkrywa w sobie nadzwyczajny talent kiperski i staje się ekspertem od wyrafinowanych trunków. Sporo w tym naiwnej bajki, ale za to jak opowiedzianej!

Almanya

Komediodramat, reż. Yasemin Şamdereli, Niemcy 2011, Canal+ Film, niedziela 11 VIII, 18.20

Reżyserka tego filmu urodziła się w rodzinie niemieckich Turków i – podobnie jak Fatih Akin – postanowiła sportretować na ekranie swoją podwójną tożsamość. Scenariusz, napisany wspólnie z siostrą Nesrin, w sposób zabawny i wzruszający opowiada o tureckich imigrantach z lat 60. oraz o ich współczesnych potomkach, prezentujących złożony stosunek do swoich korzeni.

Projekt ANT FARM

Dokumentalny, reż. Laura Harrison, Elizabeth Federici, USA 2010, TVP Kultura, niedziela 11 VIII, 22.10

 „Przestrzeń, ziemia i czas” – głosi podtytuł filmu o jednym z najbardziej awangardowych kolektywów lat 70. XX wieku. W 1968 r. w San Francisco Chip Lord i Doug Michels powołali do życia artystyczny ruch, skupiający niezależnych twórców różnych dyscyplin. Grupa „Ant Farm” poprzez nowe podejście do architektury i sztuk wizualnych krytycznie komentowała ówczesną kulturę, proponując całkowicie nowatorskie metody uprawiania sztuki.

Noc gnawy

Koncert, mezzo, Francja 2011, wtorek 13 VIII, 23.30

Podczas festiwalu jazzowego na wyspie Porquerolles mistrzowie z Essaouiry i Tangeru wespół z bluesowymi muzykami z Bronxu przywołali brzmienia afrykańskich niewolników. Gnawa, łącząca przedislamską kulturę animistyczną z sufizmem, to coś więcej niż muzyka – to oczyszczający rytuał, tym razem w wykonaniu takich artystów, jak perkusista Hamid Drake czy kontrabasista Jean-Jacques Avenel.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2013