ZOBACZYĆ WARTO

6 – 12 lipca

01.07.2013

Czyta się kilka minut

Take This Waltz

Dramat, reż. Sarah Polley, Kanada/Hiszpania/Japonia 2011, Cinemax, sobota 6 VII, wtorek 9 VII, 20.00, Cinemax2, niedziela 7 VII, środa 10 VII, 20.00

Piosenka Leonarda Cohena jest w tym filmie melancholijnym komentarzem do wiecznego niespełnienia. Michelle Williams gra początkującą pisarkę z Toronto, która będąc w szczęśliwym związku, w imię romantycznych wyobrażeń decyduje się położyć na szali całe dotychczasowe życie. Kanadyjska reżyserka Sarah Polley materię zarezerwowaną zwykle dla melodramatów czy komedii romantycznych przerabia z niezwykłą dojrzałością.

Szalom na Szerokiej

Koncert, Polska 2013, TVP2, niedziela 7 VII, 23.15

Boom Pam i Kutiman, Zion 80, Ensemble Yaman, Diwan Saz czy Yiddish Princess to tylko niektórzy spośród wykonawców występujących w sobotnią noc podczas finału Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Dzień później zobaczymy dwugodzinny skrót koncertu, prezentujący niekoniecznie ortodoksyjne podejście do muzyki żydowskiej.

Marina Abramović

Dokumentalny, reż. Matthew Akers, USA 2012, Canal+, poniedziałek 8 VIl, 21.30

 „Artystka obecna” – brzmi podtytuł filmu o urodzonej w Jugosławii performerce oraz tytuł jej słynnego projektu zrealizowanego w MoMA w 2010 r. To właśnie rejestracja owego przedsięwzięcia, a zarazem wielka retrospektywa dokonań Abramović w nowojorskim muzeum stały się okazją do przypomnienia o artystce bezkompromisowej i mistrzyni autokreacji.

Dzieci pomarańczowej wojny

Dokumentalny, reż. Risto Vuorinen, Francja 2011, TVP 2, poniedziałek 8 VII, 23.50

Ponad trzy miliony Wietnamczyków ucierpiało pod wpływem działania herbicydów rozpylanych przez Amerykanów podczas wojny w latach 1961-71. Tak zwany Agent Orange u części populacji spowodował zmiany genetyczne i przyczynił się do skażenia środowiska naturalnego. Dokument Vuorinena przygląda się efektom tej operacji z dzisiejszej perspektywy.

Tylko mój

Dramat, reż. Frédéric Videau, Francja 2012, Ale kino!, piątek 12 VII, 20.10

Skomplikowane studium relacji kata i ofiary interesuje twórców filmu luźno inspirowanego historią Nataschy Kampusch, przez lata więzionej i wykorzystywanej przez wiedeńskiego psychopatę. Film rozpoczyna się w momencie uwolnienia bohaterki, pokazuje jej próby powrotu do normalności, a jednocześnie odtwarza wydarzenia z przeszłości.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2013