ZOBACZYĆ WARTO

29 czerwca – 5 lipca

24.06.2013

Czyta się kilka minut

Pa, pa, polityko

Dokumentalny, reż. Rafał Abramciów, Polska 2012, Planete, sobota 29 VI, 20. 45


Jan Maria Rokita w ostatnim czasie znów trafił na czołówki gazet, choć wycofał się z życia politycznego. Przed nami film, w którym zobaczymy prywatną twarz byłego polityka, jego relacje z żoną Nelly i córką Katarzyną. Dokument przedstawia Rokitę domowego, który dzieli swój czas między Krakowem a Włochami, ale nie stroni od komentarzy na temat ważkich wydarzeń.

Mark Lombardi: sztuka i spisek

Dokumentalny, reż. Mareike Wegener, Niemcy/USA 2012, TVP Info, sobota 29 VI, 23.22


Jeśli artystom przypisywać właściwości profetyczne, to Mark Lombardi posiadł je w oparciu o jak najbardziej racjonalne przesłanki. W swoich obrazach, będących graficznymi kompozycjami rozmaitych globalnych powiązań biznesowo-politycznych, nowojorski twórca przewidział m.in. atak na World Trade Center. Na rok przed zamachem powiesił się. Czy rzeczywiście było to samobójstwo?

Katka

Dokumentalny, reż. Helena Třeštíková, Czechy 2010, TVP Kultura, niedziela 30 VI, 22.10


Przez trzynaście lat wybitna czeska dokumentalistka, a zarazem była minister kultury, śledziła losy dziewczyny uzależnionej od narkotyków. Z bardzo bliskiej perspektywy przypatrywała się wzlotom i upadkom tytułowej Katki. Jak zwykle u Třeštíkovej, film prowokuje także pytania o postawę samego dokumentalisty, który na długi czas zamienił się w naocznego świadka ludzkiej tragedii.

Betar

Dokumentalny, reż. Robert Kaczmarek, Polska 2010, TVP 2, poniedziałek 1 VII, 00.05


Wiele dyskusji miało miejsce po publicznych pokazach tego filmu. I choć nazwiska twórców mówią same za siebie (scenarzystą był Piotr Gontarczyk), warto obejrzeć ten dokument bez odniesień do jakiejkolwiek polityki historycznej. „Betar” opowiada o radykalnym ruchu syjonistycznym w przedwojennej Polsce, odsłaniając mało znany rozdział historii nie tylko polskiej.

Cezar musi umrzeć

Dramat, reż. Paolo i Vittorio Taviani, Włochy 2012, Canal+, środa 3 VII, 20.00

„Od kiedy poznałem sztukę, moja cela stała się więzieniem” – ta wypowiedź jednego z bohaterów mogłaby być mottem ostatniego filmu braci Tavianich. Nakręcony niemal w całości w czerni i bieli, „Cezar...” opowiada o inscenizacji sztuki Szekspira w jednym z włoskich więzień o zaostrzonym rygorze (podwójnymi aktorami są tu autentyczni więźniowie, często z mafijną przeszłością). Film otrzymał Złotego Niedźwiedzia na ubiegłorocznym Berlinale.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2013