ZOBACZYĆ WARTO

15 – 21 XII

10.12.2012

Czyta się kilka minut

Jerzy Turowicz


Reportaż, Polska 2012, TVP Kultura, sobota 15 XII, 16.50

10 grudnia minęła setna rocznica urodzin byłego naczelnego „TP”, jednej z najważniejszych postaci polskiego życia intelektualnego. Przed nami reportaż z obchodów kończącego się właśnie Roku Turowicza. Złożyły się nań m.in. świeżo wydane książki, poświęcone mu konferencje i uroczystość nadania jego imienia jednemu z warszawskich rond.

Miriam Makeba. Mama Africa


Dokument muzyczny, reż. Mika Kaurismäki, Niemcy / RPA / / Finlandia 2011, Planete, sobota 15 XII, 20.45

Była kimś więcej niż pierwszą afrykańską artystką znaną na innych kontynentach. Dla samych Afrykańczyków była „Mamą”, ich najlepszą rzeczniczką i wyrazicielką potrzeb. W filmie znanego fińskiego reżysera poznajemy bliżej Miriam Makebę, wybitną śpiewaczkę z RPA, ofiarę apartheidu, która zmarła nagle w 2008 r. tuż po rozpoczęciu zdjęć.

Brat delfinów


Dokumentalny, reż. Dani Menkin, Jonatan Nir, Izrael 2010, TVP 1, poniedziałek 17 XII, 21.25

Niewinny z pozoru SMS wysłany szkolnej koleżance całkiem odmienił życie Morada, nastoletniego Araba z Izraela. W wyniku ciężkiego pobicia przez braci dziewczyny stracił mowę i kontakt z rzeczywistością. Kiedy zawodzi klasyczna psychoterapia, Morad zostaje wysłany do Ejlatu, gdzie na słynnej Plaży Delfinów uczy się nurkowania i nawiązuje niezwykłą więź ze zwierzętami. To właśnie delfiny pomogą mu przezwyciężyć traumę.

Opera mleczana


Teatr TV, reż. Mikołaj Grabowski, Polska 2004, TVP Kultura, wtorek 18 XII, 20.25

Jedno z najpopularniejszych przedstawień krakowskich scen związane jest z tym miastem bardziej niż jakiekolwiek inne. Stanisław Radwan napisał doń libretto na podstawie rysunków Andrzeja Mleczki, całość wystawił Narodowy Stary Teatr, a wystąpiła plejada krakowskich aktorów, w tym Anna Radwan Gancarczyk, Ewa Kaim, Zbigniew Kaleta, Iwona Bielska, Anna Dymna, Jan Frycz czy Krzysztof Globisz.

Projekt Nim


Dokumentalny, reż. James Marsh, USA/Wielka Brytania 2011, Canal+, piątek 21 XII, 21.00, Canal+ Film, 23.55

Czy szympansiątko wychowywane od urodzenia w ludzkiej rodzinie jest w stanie nauczyć się mówić? Jak dalece może upodobnić się do człowieka? Te pytania w pasjonującym dokumencie Marsha schodzą na plan dalszy. Laureat Oscara za film „Człowiek na linie” opowiada o słynnym eksperymencie z Oklahomy, przyglądając się przede wszystkim dawnym twórcom i wykonawcom projektu. Jak oni zdali swój egzamin z człowieczeństwa?

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51/2012