ZOBACZYĆ WARTO

30 czerwca – 6 lipca

26.06.2012

Czyta się kilka minut

Europejski Stadion Kultury

Koncert, reż. Halina Przebinda, Polska 2012, sobota 30 VI, TVP Kultura, 20.20 (na żywo), TVP 1, 22.45, 23.40

W przededniu finału Euro 2012 na rzeszowskim Stadionie Miejskim „Stal” odbędzie się koncert podsumowujący polsko-ukraiński program kulturalny, zapoczątkowany w roku ubiegłym. Wykonawcy z obu krajów zaprezentują muzyczne szlagiery z tych lat, w których od 1960 r. odbywały się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wystąpią m.in. Ania Rusowicz, Czesław Mozil i Stanisław Soyka.

Król Roger

Opera, reż. Krzysztof Warlikowski, Francja 2009, mezzo, niedziela 1 VII, 18.30

Paryska inscenizacja opery Karola Szymanowskiego spotkała się swego czasu z bardzo krytycznym odbiorem – zarzucano jej efekciarskie chwyty i spłaszczenie przesłania. Przed nami okazja, by zweryfikować te opinie. Warlikowski wystawił spektakl z librettem Jarosława Iwaszkiewicza na scenie Opéra National de Paris z udziałem tamtejszego chóru i orkiestry pod batutą Kazushi Ono. W rolach głównych Mariusz Kwiecień, Olga Pasiecznik i Štefan Margita.

Burza

Dramat, reż. Julie Taymor, USA 2010, niedziela 1 VII, Canal+, 20.00, Canal+ Film, 23.15

Dekadę po „Tytusie Andronikusie” amerykańska reżyserka wróciła do Szekspira. I tym razem odczytała klasyka wedle własnego oryginalnego klucza. W jej wersji „Burzy” Prospero jest... kobietą (w tej roli znakomita Helen Mirren), która posiadła sztukę czarnoksięską i na wygnaniu przygotowuje zemstę na swoich prześladowcach.

Świat od świtu do zmierzchu

Dokumentalny, reż. Maciej Drygas, Mirosław Dembiński i inni, TVP 2, wtorek 3 VII, 23.35, środa 4 VII, czwartek 5 VII, piątek 6 VII, 16.25

Mińsk, Pekin, Kijów, Tokio, Moskwa – w ramach projektu edukacyjno-filmowego wybitni polscy dokumentaliści (wśród nich Jacek Bławut, Jacek Petrycki, Vita Żelakeviciute czy Marcel i Paweł Łozińscy) prowadzili warsztaty dokumentalne dla studentów z różnych części świata. Efektem jest powstanie pięciu godzinnych dokumentów nakręconych w pięciu miastach.

Śniadanie ze Scotem

Komedia, reż. Laurie Lynd, Kanada 2007, Ale kino!, czwartek 5 VII, 20.10

Dwaj mężczyźni i dziecko – jak sprawdza się tak niekonwencjonalny model rodziny? W filmie kanadyjskiej reżyserki nieoczekiwana przygoda z ojcostwem zmusza homoseksualnych bohaterów nie tylko do sprostania obowiązkom, o jakich dotychczas nie mieli pojęcia. Pojawienie się tytułowego Scota każe dorosłym skonfrontować się ze swymi problemami osobistymi.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2012