ZOBACZYĆ WARTO

14 - 20 kwietnia 2012

09.04.2012

Czyta się kilka minut

Estrella Morente

Koncert, reż. Catherine Maximoff, Francja 2011, mezzo, niedziela 15 IV, 22.00, środa 18 IV, 11.30

To jej głosem śpiewała Penélope Cruz w filmie „Volver” Pedro Almodóvara. Pochodząca z Grenady młoda pieśniarka flamenco, córka odnowiciela tej muzyki, wielkiego Enrique Morentego, wystąpiła w 2011 r. na festiwalu „Les suds à Arles”, prezentując niezwykłą wrażliwość i dojrzałość muzyczną.

Najweselszy człowiek

Teatr telewizji, reż. Łukasz Wylężałek, Polska 2011, TVP 1, poniedziałek 16 IV, 20.25

Bohaterem sztuki Wylężałka jest Kornel Makuszyński, spędzający ostatnie lata życia w Zakopanem. Tragikomiczna opowieść rozgrywa się na tle wczesnego PRL-u, którego pisarz nie może zaakceptować, przywiązany do wartości przedwojennej Polski i dawnego stylu życia. W rolach głównych Jerzy Schejbal, Andrzej Mastalerz, Monika Krzywkowska, Anna Czartoryska, Mariusz Benoit, Magdalena Popławska.

Podróż na Księżyc

Science fiction, reż. Georges Méliès, Francja 1902, Ale kino!, poniedziałek 16 IV, 21.15

Niedawno przypomniał o nim Martin Scorsese w filmie „Hugo i jego wynalazek”. Przed nami pieczołowicie odrestaurowana barwna wersja jednego z najważniejszych tytułów w historii kina, inspirowanego prozą H.G. Wellsa i Julesa Verne’a. 110 lat temu francuski reżyser stworzył podwaliny dla kina kreacyjnego, dziś odnowioną „Podróż na Księżyc” zilustrował swoją muzyką francuski duet AIR.

Lourdes

Dramat, reż. Jessica Hausner, Austria/Francja/Niemcy 2009, Canal+, czwartek 19 IV, 10.10

Okiem sceptyka, ale z dużą dozą zrozumienia i delikatności, austriacka reżyserka opowiada o miejscu kultu odwiedzanym co roku przez sześć milionów wiernych. Bohaterką filmu jest sparaliżowana młoda kobieta, która trafia do Lourdes raczej jako turystka niż osoba pielgrzymująca i tam nieoczekiwanie doznaje uzdrowienia. Czy miał miejsce cud, czy mamy do czynienia z rzadkim przypadkiem medycznym?

Fałszerze

Dramat, reż. Stefan Ruzowitzky, Austria/Niemcy 2007, TVP 2, czwartek 19 IV, 21.45

Oparta na faktach opowieść nawiązuje do słynnej operacji „Bernhard” – gigantycznego fałszerstwa alianckiej waluty, przygotowywanego przez hitlerowskie Niemcy. Bohaterem jest żydowski więzień obozu koncentracyjnego, znany ze swoich talentów w podrabianiu waluty, który staje przed moralnym dylematem. W 2008 r. film otrzymał Oscara, pokonując m.in. „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2012