ZOBACZYĆ WARTO

3 - 9 marca 2012

27.02.2012

Czyta się kilka minut

Niedziela z... twórczością Ryszarda Kapuścińskiego

Blok programowy, TVP Kultura, niedziela 4 III, od 17.10

Gdyby żył, właśnie kończyłby 80 lat. Niedawne wydanie jego biografii wywołało wielkie poruszenie w mediach. Dziś, pewnie już bez tak skrajnych emocji, goście TVP Kultura przypomną, kim był człowiek nazywany „cesarzem reportażu” czy „poetą na froncie”. Pokazany zostanie dokument o nim z cyklu „Pejzaże dzieciństwa”, a także film Filipa Bajona „Poszukiwany Ryszard Kapuściński” oraz jego portret pt. „Ciągle jest obecny...”.


Męskie igraszki w Afganistanie

Dokumentalny, reż. Najibullah Quraishi, Jamie Doran, Wielka Brytania 2010, TVP 1, poniedziałek 5 III, 22.00

Bacha bazi to popularna w Afganistanie, choć ukryta, forma pedofilii i prostytucji dziecięcej. Przebrani w dziewczęce stroje chłopcy z ubogich rodzin zabawiają tańcem zamożnych, często poważanych w środowisku mężczyzn, świadcząc im również usługi seksualne. Twórcy filmu docierają do tych, którzy organizują ów proceder, rozmawiają także z jego ofiarami.


To nie jest kraj dla starych ludzi

Dramat, reż. Ethan i Joel Coen, USA 2007, TVN 7, środa 7 III, 20.00

Tytuł filmu brzmi dziś wyjątkowo złowieszczo, choć wiadomo, że adaptacja powieści Cormaca McCarthy’ego nie ma nic wspólnego z publicystyką. To mistrzowsko skonstruowana metafora dzisiejszego świata, trawionego przez zło, którego pojąć nie sposób. W filmie przybiera ono wiele postaci, lecz ma twarz przede wszystkim jedną – genialnego w swej roli Javiera Bardema.


Dom zły

Dramat, reż. Wojciech Smarzowski, Polska 2009, TVP 2, czwartek 8 III, 21.40

Reżyser „Róży” we wcześniejszym filmie rozprawia się z mniej odległą historią Polski i jak zwykle nie oszczędza widzów. Atmosferę stanu wojennego przywołuje poprzez kryminalną intrygę rozgrywającą się gdzieś na ponurej prowincji, zanurzonej w śniegu, oparach wódki i wszechobecnej korupcji. To film, który jednocześnie odrzuca i wciąga swoją czarną, niezwykle sugestywną wizją.


Totalna Rosja

Cykl dokumentalny, Planete, czwartek 8 i 15 III, 20.45, 21.45, niedziela 11 III, 20.45

„Towarzysz Stalin pomyślał o was”, „Sowiecka historia”, „System Putina”, „Dysydent z KGB” i „Wyspa kanibali” – w kilka dni po wyborach prezydenckich w Rosji zobaczymy zestaw filmów o naszym wschodnim sąsiedzie. Przypomnieniom czarnych kart z imperialnej przeszłości towarzyszyć będzie spojrzenie na Rosję współczesną, zwłaszcza za czasów prezydentury Putina.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2012