ZOBACZYĆ WARTO

25 lutego - 2 marca 2012

21.02.2012

Czyta się kilka minut

Ludzie Boga

Dramat, reż. Xavier Beauvois, Francja 2010, Canal+, sobota 25 II, 21.40

Bez względu na Grand Prix festiwalu w Cannes, film Beauvois’a pozostaje ważny dla wielu widzów, zwłaszcza tych wierzących. Francuski reżyser opowiada o zdarzeniach z marca 1996 r., kiedy to fundamentaliści islamscy zamordowali w algierskiej wiosce siedmiu trapistów. W skupieniu i ciszy film relacjonuje ostatnie chwile mnichów, którzy mimo ostrzeżeń zdecydowali się pozostać w klasztorze do końca.

Jak się robi rewolucję?

Dokumentalny, reż. Vincent Jauvert, Tania Rakhmanova, Francja 2006, TVP Kultura, niedziela 26 II, 22.40

Jedność, wyrzeczenie się przemocy, dobry plan strategiczny oraz łatwa i krótka nazwa na sztandarach – tak dzisiaj brzmi idealny przepis na rewolucję, która obali istniejący reżym. A jak to wyglądało jeszcze niedawno w Serbii, Gruzji czy na Ukrainie? Dlaczego osobnym przypadkiem jest Azerbejdżan? Film analizuje postawę państw zachodnich, w których poparcie dla demokratycznych przemian koliduje czasem z własnym interesem.

Czarny chleb

Dramat, reż. Agustí Villaronga, Hiszpania 2010, Cinemax, wtorek 28 II, 20.00

Takie filmy kręcił kiedyś Carlos Saura. Wydarzenia, które mają miejsce w Katalonii tuż po wojnie, pod wpływem dziecięcego spojrzenia nabierają wyjątkowo ostrych konturów. Chłopiec z ubogiej wiejskiej rodziny jest świadkiem okrutnej zbrodni, a seksualnemu dorastaniu towarzyszy przewartościowanie wyobrażeń o świecie i o najbliższych.

POM Wonderful prezentuje: Najlepiej sprzedany film

Dokumentalny, reż. Morgan Spurlock, USA 2011, HBO, środa 29 II, 22.55

Spurlock to krytyczny dokumentalista, który w głośnym filmie „Super Size Me” zademonstrował na sobie samym, jak działa śmieciowe jedzenie z McDonald’sa. Tym razem postanowił obnażyć mechanizmy bombardowania nas reklamami, również te najbardziej podstępne. Stosując inteligentną prowokację, zakpił z producentów znanych marek, którzy nieświadomi gry, stali się sponsorami jego filmu.

Antyputiniści

Reportaż, reż. Barbara Włodarczyk, Polska 2011, TVP 2, czwartek 1 III, 22.55

Jewgienija Czirikowa już nie kocha Władimira Putina. Zaczynała od ruchu ekologicznego, dziś na wiecach i w internecie wyraża protest przeciwko nadużyciom kremlowskich władz. Niedawno walczyła o przeprowadzenie w Rosji uczciwych wyborów. W reportażu poznajemy z bliska jedną z najważniejszych liderek ruchu opozycyjnego w Rosji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2012