ZOBACZYĆ WARTO

28 stycznia - 3 lutego

23.01.2012

Czyta się kilka minut

Dramat, reż. Abbas Kiarostami, Francja/Włochy/Belgia 2010, Cinemax, sobota 28 I, 20.00, niedziela 29 I, 12.15
Wierna kopia
Wybitny irański reżyser nakręcił swój najnowszy film w Toskanii. W rolach głównych – Juliette Binoche i znany brytyjski baryton, William Shimell. Wcielają się w parę dojrzałych ludzi, którzy spotykają się przypadkiem i spędzają ze sobą kilka godzin w urokliwym włoskim miasteczku. Odgrywanej wspólnie psychodramie towarzyszą wyborne paradokumentalne obserwacje oraz Platonem podszyta refleksja o złudzeniach prawdy, tak w sztuce, jak i w życiu.

Cykl filmów dokumentalnych, Planete, sobota 28 I, 22.45, poniedziałek 30 I, 21.45, czwartek 2 II, 21.45
Człowiek i atom
„Atomic Cafe”, „Kto się boi energii jądrowej?” i „Atomowe rany” to trzy dokumenty analizujące zagrożenia i dobrodziejstwa płynące z zastosowania atomu w energetyce. Będzie mowa o odkryciu energii jądrowej, o jej roli w wielkiej polityce, o nadziejach z nią związanych w dobie wyczerpywania się kopalnych źródeł energii, ale także o poważnych niebezpieczeństwach, jakie może ze sobą przynieść.

Koncert, mezzo, niedziela 29 I, 22.45, środa 1 II, 11.40
Mulatu Astatké
Już pół wieku obecny na światowych scenach, znakomity etiopski wibrafonista z powodzeniem łączy tradycję jazzową z afrykańskim brzmieniem, w którym odnaleźć można również wpływy sakralnej muzyki Koptów. To jego utwory pojawiły się na znakomitej ścieżce dźwiękowej do filmu „Broken Flowers” Jima Jarmuscha. Tym razem zobaczymy artystę wraz z zespołem The Heliocentrics podczas festiwalu Nancy Jazz Pulsation w 2009 r.

Serial, reż Michael Mann i inni, USA 2011, HBO, odc. 1 poniedziałek 30 I, 20.10
Luck
Powrót Dustina Hoffmana – tym razem na małym ekranie, za to w roli głównej i jako współproducent filmu. Świeżo powstały serial HBO opowiada historię człowieka z kryminalną przeszłością, który po latach postanawia wrócić do gry, tym razem na wyścigach konnych. Filmowi patronuje sam Michael Mann – twórca m.in. „Gorączki” i „Wrogów publicznych”.

Dramat, reż. Aleksiej Bałabanow, Rosja 2008, TVP Kultura, poniedziałek 30 I, 20.20
Morfina
Czołowy brutalista dzisiejszego kina rosyjskiego czyta Bułhakowa: autobiograficzny cykl „Zapiski młodego lekarza” oraz opowiadanie „Morfina”. Historia młodego lekarza, który przybywa na głuchą rosyjską prowincję i popada w narkomanię, rozgrywa się na tle burzliwych przemian 1917 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2012