Zobaczyć warto

21-27 stycznia

17.01.2012

Czyta się kilka minut

Koncert, Polska 2011, TVP 2, niedziela 22 I, 23.15

Miłosz i Mykietyn

W ramach projektu MADE IN POLAND. MIŁOSZ SOUNDS, realizowanego podczas ubiegłorocznych obchodów Roku Miłosza na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, młodzi polscy kompozytorzy stworzyli utwory dedykowane poecie. Wśród nich był Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Jagoda Szmytka, Wojciech Ziemowit Zych i Aleksandra Gryka. Przed nami retransmisja koncertu Mykietyna.

Koncert, reż. Jean-François Le Bossé, Francja 2010, mezzo, poniedziałek 23 I, 18.55

Esma Redžepova

Zjawiskowa romska śpiewaczka pochodząca z Macedonii znana jest nie tylko z działalności artystycznej, ale również humanitarnej, głównie na rzecz dzieci i kobiet romskich, za co w 2002 r. była typowana do pokojowej Nagrody Nobla. W przeciwieństwie np. do Gorana Bregovicia, obdarzona chropawym głosem „królowa Cyganów” propaguje bardziej surową interpretację muzyki romskiej, a także jej wyraźne przesłanie społeczne.

Przegląd filmów, TVP Kultura, poniedziałek 23 I – czwartek 26 I, 20.20

Alejandro Jodorowsky

To właśnie chilijski artysta o ukraińsko-żydowskich korzeniach najpełniej zrealizował postulaty surrealizmu na gruncie sztuki filmowej. Wcześniej współpracował m.in. z Marcelem Marceau, Fernando Arrabalem, Rolandem Toporem, oprócz awangardowego teatru zajmował się pisaniem oraz rysowaniem komiksów. Przed nami trzy filmy nakręcone przez Jodorowsky’ego: „Fando i Lis” (1967), „Kret” (1970), „Święta góra” (1973), a na początek dokument „Konstelacja Jodorowsky” (1994) Louisa Moucheta.

Komediodramat, reż. Todd Solondz, USA 2009, Canal+, wtorek 24 I, 21.00

Życie z wojną w tle

Solondz, jeden z najodważniejszych i najbardziej uznanych twórców kina niezależnego w USA, w swoim przedostatnim filmie jak zwykle przygląda się z ukosa współczesnym Amerykanom. Tym razem twórca „Palindromów” powraca do bohaterów swego wczesnego filmu „Happiness”, by pokazać skrywane za fasadą normalności perwersje, kłamstwa i sekrety.

Dokumentalny, reż. Jerzy Śladkowski, Szwecja 2010, TVP 1, czwartek 26 I, 22.25

Fabryka wódki

W nowym cyklu Jedynki „Polskie oko, polski pazur” możemy obejrzeć filmy dokumentalne najlepszych polskich twórców realizowane w kraju i za granicą. Przed nami opowieść o młodej Rosjance pracującej w wytwórni alkoholu w Żygulowsku. Reżyserem filmu jest Jerzy Śladkowski, ceniony na świecie dokumentalista od lat pracujący w Szwecji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2012