Znak u Papieża

Benedykt XVI przyjął delegację Wydawnictwa Znak, przebywającą w Rzymie z pielgrzymką do grobu Jana Pawła II (8 kwietnia).

10.04.2006

Czyta się kilka minut

Papież podkreślił, że działalność Znaku stanowi "cenny wkład w duchowe oblicze Krakowa, Polski i Kościoła". Przypomniał, że jego poprzednik jako biskup krakowski otaczał wydawnictwo szczególną troską i pozostał mu wierny również wtedy, gdy został powołany na Stolicę Piotrową. "Zawsze cenił aktywny udział ludzi świeckich w życiu Kościoła i wspierał ich cenne inicjatywy. Nie przypadkiem właśnie Waszemu wydawnictwu powierzył swoją ostatnią książkę »Pamięć i tożsamość«. Z wdzięcznością przyjął jej pierwsze egzemplarze, gdy przebywał w Poliklinice Gemellego, krótko przed swoim odejściem do domu Ojca. Wierzę, że ten jego patronat nadal będzie trwał i że będzie wypraszał Wam Boże błogosławieństwo i łaski. Was zaś proszę, abyście ze względu na jego pamięć pozostali wierni Chrystusowi i Kościołowi i aby nie gasł Wasz zapał w szerzeniu kultury opartej na ponadczasowych wartościach" - powiedział Benedykt XVI, który wygłosił po polsku pierwsze i ostatnie zdania przygotowanego wcześniej tekstu (pozostałą część odczytał pracownik Sekretariatu Stanu).

Wcześniej prezes Znaku Henryk Woźniakowski wspominał o związkach wydawnictwa nie tylko z Janem Pawłem II, ale także z jego następcą - książki i artykuły ks. Ratzingera ukazywały się w Krakowie od lat 60. Znacząca część wystąpienia dotyczyła jednak zbliżającej się pielgrzymki Papieża do Polski. "Pomimo wyzwolenia z komunistycznego jarzma i niewątpliwych sukcesów politycznych i gospodarczych, nasze społeczeństwo przeżywa dziś trudny okres - mówił Woźniakowski. - Bezwzględne wykorzystywanie w celach politycznych podziałów społecznych zagraża podstawowej jedności narodu. Ci członkowie Kościoła, którzy mają poczucie zamknięcia w oblężonej twierdzy, nie chcą ani nie potrafią rozmawiać z tymi, którzy starają się iść z chrześcijańskim posłaniem do świata takiego, jakim on jest. Po śmierci Jana Pawła II silnie odczuwany jest brak duchowego i moralnego autorytetu.

W takich okolicznościach oczekujemy obecności i przesłania Ojca Świętego, orędzia miłości, jakie niesie encyklika »Deus Caritas est«, chrześcijańskiego orędzia odwagi i mądrości, rozbrzmiewającego w książkach i w duszpasterstwie Waszej Świątobliwości. Mamy głęboką nadzieję, że ta pielgrzymka będzie dla Polaków stanowiła prawdziwe rekolekcje, owocując odnową nadziei i sił twórczych".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2006