Reklama

Znak czasu

Znak czasu

16.10.2018
Czyta się kilka minut
P

Polak – papieżem, skojarzenie takie przez całe wieki przekraczało najśmielsze nadzieje i jawić się mogło tylko w poetyckich rojeniach. Mówię celowo: Polak papieżem, a nie polski papież, i to rozróżnienie wydaje mi się istotne. Chodzi o to, jak będziemy na ten fakt patrzyli, jak go pojmowali, jaki będzie nasz stosunek wewnętrzny do tej sprawy.

Przecież można rzecz zredukować do granic ambicji narodowej. Może się zakończyć rozkołysaniem fali emocjonalnej, która siłą rzeczy będzie powoli opadać. Nawet jeśli przeżycia uczuciowe są głębokie, sprawa ambicji i dumy narodowej ma tu znaczenie wtórne.

Wybór papieża nie-Włocha jest na pewno „znakiem czasu”. Nie mogą się ostać regionalizmy nawet rozumnie uzasadnione i przez tradycję uświęcone. Dojrzewa szybko poczucie wspólnoty losów i łączności spraw moralnych całej ludzkości. Próby dzielenia ludów na gorsze i lepsze, na...

2782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]