Reklama

Ładowanie...

Zapłacą wszyscy

Zapłacą wszyscy

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska łamie prawo nie wypłacając rekompensat za mienie pozostawione za Bugiem. Przecież zabużanie otrzymali mienie na Ziemiach Odzyskanych. Pamiętam jeszcze, jak wybierali sobie poniemieckie gospodarstwa. Czy na pewno wszyscy się jeszcze nimi zajmują? Nieraz spotykałem się z sytuacją, że gospodarstwa te sprzedawano lub porzucano. W mojej rodzinnej wsi w województwie poznańskim po wyjściu Niemców gospodarstwa zaczęli prowadzić bezrolni, którzy wcześniej u nich pracowali. Nierzadko zdarzało się, że musieli je oddawać, gdy pojawiali się ludzie zza Buga. Czy gospodarstwa i domy nie były wystarczającą rekompensatą za majątek pozostawiony za Bugiem i czy trzeba do tego dokładać wypłacane z budżetu (czyli pieniędzy nas wszystkich) rekompensaty? Przecież wszyscy ponieśliśmy straty w czasie wojny.
P

PIOTR GRABOWSKI (Pajęczno, woj. lubuskie)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]