Zagrożeni chrześcijanie z Syrii: jest list, jest temat

„Tygodnik Powszechny” – wspólnie z s. Małgorzatą Chmielewską i Fundacją Estera – ogłosił kilka dni temu list otwarty do premier Ewy Kopacz.

24.05.2015

Czyta się kilka minut

Zaapelowaliśmy w nim o niezwłoczne przesiedlenie do Polski 300 rodzin chrześcijańskich z Syrii, którym grożą prześladowania ze strony tzw. Państwa Islamskiego. „Z miejsc najbardziej zagrożonych ofensywą islamskich ekstremistów ludzi tych należy wydostać jak najszybciej” – napisaliśmy do szefowej polskiego rządu. O sprawie poinformowały też inne media.

Odzew był natychmiastowy. Tylko do minionego piątku pod internetową petycją w sprawie udzielenia azylu syryjskim chrześcijanom podpisało się prawie 7 tys. osób.

To dzięki temu sprawa stała się nawet – w miniony czwartek – jednym z tematów telewizyjnej debaty kandydatów w wyborach prezydenckich. Obaj poparli pomysł. „Chciałbym, aby ta wspólnota ludzi ciemiężonych przede wszystkim z uwagi na swoje przekonania religijne, chrześcijan jak my, mogła się swobodnie osiedlić w naszym kraju” – oświadczył Andrzej Duda. „Uważam, że Polskę powinno [być] stać, żeby przyjąć tych ludzi, zgodnie z procedurami, które w państwie polskim obowiązują” – powiedział z kolei Bronisław Komorowski.

Tyle przedwyborcze deklaracje. A konkrety? 26 maja w MSW miało się odbyć zebranie specjalnego zespołu powołanego w sprawie chrześcijan z Syrii. – Namawiam urzędników do spokojnej analizy tej sytuacji, ponieważ to są uchodźcy syryjscy, którzy nie mieszczą się w pakiecie rozmów prowadzonych w ramach Unii Europejskiej – mówił w minionym tygodniu szef dyplomacji Grzegorz Schetyna. Minister odniósł się w ten sposób do propozycji Komisji Europejskiej, aby każdy kraj członkowski Unii przyjmował określoną liczbę migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Polska sprzeciwia się temu pomysłowi.

Przeciw przyjmowaniu przez Polskę uchodźców – pod hasłem „Nie chcemy imigranta, chcemy repatrianta” – protestowali w kilku miastach członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. ©℗

Dołącz do nas!



Syryjscy chrześcijanie proszą Polskę o azyl. Na stronie www.citizengo.org wciąż można podpisać list otwarty s. Małgorzaty Chmielewskiej, Fundacji Estera oraz „Tygodnika Powszechnego” do Pani Premier Ewy Kopacz, w którym apelujemy o przyjęcie 1500 osób z Syrii.


By im pomóc, wystarczy wola polityczna – koszty ich przyjazdu i utrzymania pokryją organizacje charytatywne wspólnie z Kościołami i przedsiębiorcami.

Apelujemy o pilne działania władz RP.


List otwarty publikujemy na naszej stronie internetowej www.TygodnikPowszechny.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2015