Reklama

Ładowanie...

Za serce dla książek

Za serce dla książek

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Marek Krawczyk jest wydawcą i historykiem. Założycielem i prezesem Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.
P

Pracował w “Tygodniku Solidarność". W stanie wojennym uczestniczył w wydaniu pierwszych numerów tygodnika “Wiadomości", koordynował pracę drukarni “Głosu". Drukował, składał i kolportował, współpracując m.in. z tygodnikiem “CDN" i “Głosem Wolnego Robotnika". Kierował kolportażem wydawnictw podziemnych do kilku miast i koordynował transporty papieru dla kilku wydawnictw. Jeden z założycieli podziemnych wydawnictw Mysia5, In Plus i Most. Jako szef wydawnictwa PoMost wydawał “Kulturę Niezależną", tomy “Archiwum Solidarności", książki z serii “Konfrontacje", “Zeszyty Historyczne" i publikacje “Biblioteki »Kultury«". Dwukrotnie aresztowany, ciężko pobity przez “nieznanych sprawców" w 1984 r.

W wolnej Polsce inicjator akcji pomocy bibliotekom poszkodowanym w powodzi w 1997 r., doradca ministra kultury Andrzeja Zakrzewskiego. Organizator wystaw i wykładów (2001-03) o Instytucie Literackim na terenie Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Dzisiaj Marek Krawczyk jest ciężko chory na serce. Po wielu specjalistycznych badaniach okazało się, że konieczne jest przeprowadzenie skomplikowanej operacji. Zadania podjęli się francuscy lekarze, a jego koszt wyniesie blisko 18 tys. euro. Ani Marek, ani jego rodzina nie mają takiej sumy. W podzięce za zasługi, jakie Marek położył dla niezależnego słowa w Polsce, powinniśmy mu pomóc odzyskać zdrowie. Zwracam się z gorącą prośbą o wpłaty na numer:

Fundacja “Dać szansę"

BRE BANK SA, oddział regionalny Warszawa 11401010-00-254057-PLNCURR01-64,

z dopiskiem: “Darowizna na operację Marka".

Pomóżmy osobie, która zrobiła tak wiele dla książki, a będąc w pełni sił i zdrowia na pewno może uczynić znacznie więcej.

Mirosław Chojecki (Warszawa)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]