Reklama

Z perspektywy wygnania

Z perspektywy wygnania

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Czy mnisi i święci z początków Kościoła mogą nas czegoś nauczyć? Przyjrzyjmy się im w Wielkim Poście – dzisiaj kilka uwag o św. Atanazym Wielkim.
DOMENA PUBLICZNA
O

O ile jakoś radzimy sobie pośród powodzenia i lubimy odnosić sukcesy, o tyle dużo trudniej przychodzi nam przyjąć porażki śmiałych planów i fiasko mniej lub bardziej wytrwałej pracy. Życie nie jest romansem. W tych nieromantycznych okolicznościach trzeba badać, jak nie tyle mężnie porażki znosić, co umiejętnie na swoją korzyść je obracać.

Święty Atanazy z Aleksandrii (ok. 295–373) angażował się w dyskusje, które w dużej mierze ukształtowały świat, w jakim żyjemy. Już samo to pokazuje, jak wielkie napięcie charakteryzowało jego życie. O ileż inaczej potoczyłaby się historia, gdyby nie została przez niego napisana pierwsza biografia mnicha – „Żywot św. Antoniego”? Co by się stało z Kościołem, gdyby nie triumf wyznania wiary w prawdziwe bóstwo Chrystusa, zdefiniowane w Nicei, o które św. Atanazy tak wytrwale walczył? Dzisiaj, kiedy sprawy ortodoksji czy heterodoksji są dla nas...

4124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]