Reklama

Wyroki na harcerzy

Wyroki na harcerzy

09.07.2007
Czyta się kilka minut
W dodatku historycznym "Rozmowy niekontrolowane. Spory o PRL" (dołączonym do "TP" nr 22/07) ukazał się tekst Mateusza Marczewskiego "Ma swój mały cmentarzyk". Ponieważ nie wymieniono w nim wszystkich osób skazanych w Poznaniu przez majora Kazimierza Tasiemskiego, chciałbym to teraz uczynić. Wyrokiem z 21 stycznia 1947 r. skazał on - na krótsze lub dłuższe pobyty w więzieniu - członków konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego w Śremie: Zbigniewa Barełkowskiego, Zbigniewa Graeflinga, Zenona Kamińskiego, Kazimierza Kędziorę, Mirosława Kozika, Edwarda Leszczyńskiego, Arkadiusza Piocha, Tadeusza Sikorę, Tadeusza Talarczyka i Zygmunta Zawadzkiego. Wyrokiem z 12 lutego 1947 r. skazał harcerzy 4. Łukowskiej Drużyny Harcerzy: Henryka Blimla, Tadeusza Nowickiego i Waleriana Szajkę na 12 lat więzienia za przechowywanie broni po łukowskich Szarych Szeregach. Wyroki te unieważnił sąd wojewódzki w Poznaniu w 1991 r. We wszystkich postanowieniach "sąd uznał, że przypisane czyny były związane z działalnością w nielegalnych organizacjach harcerskich walczących o niepodległość Polski".
H

Hm. HENRYK BLIMEL

(Poznań)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]