Reklama

Wybory Andrzeja Papuzińskiego

Wybory Andrzeja Papuzińskiego

09.01.2005
Czyta się kilka minut
W drugiej połowie października minionego roku w ciągu pięciu kolejnych wieczorów w Instytucie Polskim w Paryżu pokazano dorobek filmowy mieszkającego tu od jakiegoś czasu Andrzeja Papuzińskiego.
Z

Zauważyłem tego twórcę przeszło trzydzieści lat temu. Jego filmy, kiedyś produkowane w Wytwórni Filmów Oświatowych, trwają od 10 do najwyżej 28 minut. Powodzenie paryskiej imprezy było tak znaczne, że Instytut, ulegając prośbom swej publiczności, na św. Mikołaja raz jeszcze pokazał 9 spośród nich. Wiele osób przyszło obejrzeć je powtórnie, przyprowadzając tym razem swoich przyjaciół.

Jedynym właściwie tematem filmów Papuzińskiego jest twórczość, a ich bohaterami artyści. Czasem są to twórcy o znanych nazwiskach: Tadeusz Brzozowski, Andrzej Panufnik, Waldemar Świerzy. Innym razem osoby uznane raczej za rzemieślników: lutnik, rodzina ludwisarzy, panie zdobiące fajanse z Włocławka. Patrząc na nich przy pracy, niezależnie od tego, czy w rezultacie powstaje dzwon, plakat, skrzypce, zegar czy tylko dzbanek, mamy poczucie, że jesteśmy świadkami powstawania dzieła...

4239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]