Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wstyd bezwstydnych

Wstyd bezwstydnych

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Wiele czasu spędziłem między radykalnymi wyznawcami walczącego islamu, których teraz w Europie uważa się za zagrożenie.
W

W 2006 r. na Borneo rozmawiałem z rosyjskimi weteranami z Kaukazu, byłymi członkami służb specjalnych. Odbierałem ich jako doświadczonych zabójców. Pytali mnie, jakim człowiekiem był Szamil Basajew – muzułmanin, radykalny przywódca czeczeńskich rebeliantów, którego poznałem osobiście. Dla żołnierzy, którym przewodził, był herosem. Dla Rosjan – groźnym terrorystą. Moi rozmówcy pytali mnie, jak się bronić przed wojującym islamem. Odpowiedziałem im, że muszą zacząć chodzić do cerkwi. Że obronić mogą się tylko wiarą i wyznawanymi wartościami. Dziś Europa zadaje sobie to samo pytanie i mam dla niej taką samą odpowiedź. Problem Europy polega na tym, że chrześcijaństwo zostało wyrugowane z codziennego życia, przestało być składnikiem naszej tożsamości. Że zaczęliśmy się go wstydzić. ©

MARCIN MAMOŃ reżyser, dokumentalista, Reporterzy bez Granic

Oprac. Katarzyna Tracz

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]