Reklama

Wprowadzenie

Wprowadzenie

08.04.2014
Czyta się kilka minut
Żadna cywilizacja przed naszą nie była w stanie podnieść poziomu oceanów, stopić lodów Grenlandii, doprowadzić do wymierania gatunków czy osłabiania prądów morskich. Nikt przed nami nie był tak potężny.
Okładka dodatku "Wiara i zmiany klimatu", "TP" 15/2014
J

Jednak wraz z siłą powinna rosnąć odpowiedzialność.
Zmiany klimatu to przede wszystkim los dotkniętych nimi ludzi. Globalny charakter zmian klimatycznych wiąże tak odległe wydarzenia jak kupno dużego samochodu i znikające na oceanie wyspiarskie państwa czy niechęć do oszczędzania energii w naszych domach i katastrofalne susze w subsaharyjskiej Afryce.
Za zmiany klimatu płacą głównie ci, którzy z ich wywołaniem nie mieli nic wspólnego: ludzie z najbiedniejszych i najbardziej zaniedbanych rejonów. Wraz z CIDSE rozpoczynamy trzyczęściowy cykl „Wiara i zmiany klimatu”, przedstawiający nasz stosunek do zmian klimatu i naszą za nie odpowiedzialność.

Dodatek przygotowany we współpracy z CIDSE – koalicją katolickich organizacji rozwojowych | Część 1. Redakcja: Piotr Siergiej | Tłumaczenia: Piotr Krasnowolski

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]