Reklama

Wpływowa teoria bez cząstek

Wpływowa teoria bez cząstek

11.08.2019
Czyta się kilka minut
„Pojęcie arcydzieła zazwyczaj kojarzy się z muzyką, literaturą i innymi dziedzinami sztuki.
Peter van Nieuwenhuizen, Sergio Ferrara i Daniel Z. Freedman CERN
T

Tymczasem wiele najwspanialszych wytworów ludzkiej myśli pochodzi od naukowców” – uważa rosyjski miliarder Jurij Milner (z wykształcenia fizyk cząstek), pomysłodawca i główny fundator Breakthrough Prize, nagrody przyznawanej corocznie za przełomowe osiągnięcia w dziedzinach matematyki, fizyki oraz nauk o życiu. Opiewająca na okrągłe 3 mln dolarów, jest najwyższą nagrodą pieniężną w świecie nauki (dla porównania: Nobel to ok. 1,2 mln dolarów).

6 sierpnia ogłoszono przyznanie dodatkowej, „specjalnej” Breakthrough ­Prize w dziedzinie fizyki fundamentalnej. Trafi ona do Sergiego Ferrary, Daniela Freedmana i Petera van Nieuwen­huizena, którzy przeszło 40 lat temu opracowali tzw. teorię supergrawitacji. Była to pierwsza zaawansowana próba pożenienia ze sobą dwóch filarów współczesnej fizyki: ogólnej teorii względności Einsteina oraz krzepnącego wówczas modelu standardowego fizyki cząstek elementarnych. Niestety supergrawitacja nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań – w akceleratorach wciąż nie natrafiono na żaden ślad wymaganych przez nią tzw. cząstek ­supersymetrycznych, a fizycy do dziś nie wiedzą, jak skwantować grawitację. Kapituła nagrody podkreśla jednak, że supergrawitacja nadała kierunek wielu dalszym poszukiwaniom tzw. teorii wszystkiego. Krytycy zauważają kwaśno, że lepsze od teorii wpływowych byłyby teorie potwierdzone. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]