Reklama

Wolność mandolinisty

Wolność mandolinisty

18.05.2015
Czyta się kilka minut
Avi Avital, pierwszy mandolinista z kontraktem Deutsche Grammophon: Piękno mandoliny polega na tym, że pojawia się w wielu rodzajach muzyki – zarówno ludowej, jak i klasycznej.
Avi Avital Fot. Harald Foffmann / DG
B

Była bardzo popularna w okresie baroku, szczególnie we Włoszech. Utwory na mandolinę pisali Vivaldi, Scarlatti, Paisiello i wielu innych włoskich twórców.
Dużą zaletą bycia mandolinistą jest swoboda w kształtowaniu swojej drogi zawodowej. Pozwala to na rozwijanie kreatywnego myślenia. Jednym z moich celów jest nadanie mandolinie nowego znaczenia i ukazanie jej jako instrumentu koncertowego. Z racji tego, że dostępny klasyczny repertuar na mandolinę jest stosunkowo niewielki, robię transkrypcje wielu kompozycji, a także zamawiam nowe utwory u twórców współczesnych. Staram się w ten sposób zachęcić ich do poświęcenia mandolinie więcej uwagi, tym bardziej że sam instrument oraz technika gry bardzo się rozwinęły od czasów Vivaldiego.
Sądzę również, że jest to ciekawe dla publiczności, szczególnie w porównaniu ze standardową obsadą wykonawczą w muzyce klasycznej. Wykonywanie dzieł muzyki klasycznej na mandolinie jest nietypowe i daje inną perspektywę. Prezentowanie słuchaczom czegoś, czego prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszeli, sprawia mi ogromną radość. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]