Reklama

Wojna pięćdziesięcioletnia

Wojna pięćdziesięcioletnia

28.05.2017
Czyta się kilka minut
Tom Segev, izraelski historyk: To był psychologiczny fenomen. Tylko naród, który przeszedł przez Holokaust, mógł się tak skrupulatnie przygotowywać na nadejście kolejnego.
Fot. wikipedia.org
K

KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET: Mija 50 lat od wojny sześciodniowej, a Izrael wciąż odczuwa jej skutki. Jak to możliwe?

TOM SEGEV: Ta wojna, pojmowana jako pojedyncze wydarzenie, była zaledwie jedną rundą w długim konflikcie o dominację w Palestynie, rozpoczętym jeszcze za czasów Mandatu Brytyjskiego [po I wojnie światowej i rozpadzie Imperium Osmańskiego, do którego wcześniej należała Palestyna, Liga Narodów oddała ten teren pod zarząd brytyjski; trwało to od 1922 do 1948 r. – red.]. Jej korzeniem nie był wcale konflikt z Egiptem, Jordanem czy Syrią, lecz z Palestyńczykami, którzy zaczęli atak zza granicy syryjskiej, a my na ten atak odpowiedzieliśmy. Wojna zmieniła sytuację geopolityczną, w której dorastałem, i moje przekonanie, że jakakolwiek zmiana jest już niemożliwa. Oto nagle, w dramatycznych i emocjonalnych okolicznościach, obudziłem się w...

7479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]