Reklama

Ładowanie...

Wielki temat

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Energia Jerzego Pomianowskiego wzbudzać musi zabobonny podziw. W wieku zdecydowanie dojrzałym, miast osiąść na laurach i czerpać satysfakcję z życiowych dokonań, zabrał się za przedsięwzięcie karkołomne: stworzył miesięcznik Nowaja Polsza, stawiający sobie za cel dialog z elitami rosyjskimi i informowanie ich o polskich sprawach.
I

I choć działo się to w klimacie niezbyt sprzyjającym, w czasach ochłodzenia polsko-rosyjskich stosunków, wkrótce “Nowaja Polsza" obchodzić będzie piąte urodziny, a profesor Pomianowski nadal niestrudzenie krąży między Krakowem a Warszawą, co jakiś czas wyprawiając się już to do Moskwy, już to do Paryża, już to do Włoch...

Orędownikiem powołania pisma, które tłumaczyłoby Rosjanom nasze racje i opowiadało im o naszych doświadczeniach, był Jerzy Giedroyc. I właśnie jego pamięci poświęcił Pomianowski kolejny - po “Ruskim miesiącu z hakiem" - tom swojej “rosyjskiej" publicystyki.

***

Przywołanie w dedykacji nazwiska Redaktora nie jest czczym gestem. Koncepcje wypracowane przez Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego - opierające się na przekonaniu, że wrogiem Polski jest Imperium, nie zaś Rosjanie, stąd potrzeba...

7455

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]