Reklama

Wielka Brytania: sukces szczepień przeciwko HPV

Wielka Brytania: sukces szczepień przeciwko HPV

08.11.2021
Czyta się kilka minut
U kobiet urodzonych w Wielkiej Brytanii po 1 września 1995 r. niemal wyeliminowano raka szyjki macicy – wynika z danych opublikowanych w „The Lancet”.
T

To efekt programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Zakażenie HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Czasem do infekcji dochodzi także podczas porodu. Istnieje ponad sto typów tego wirusa. Część wywołuje łagodne zmiany skórne, ale inne sprzyjają rozwojowi chorób nowotworowych – takich jak rak szyjki macicy (w Polsce notuje się ponad 3 tys. zachorowań rocznie).

1 września 2008 r. w Wielkiej Brytanii wprowadzono rutynowe szczepienia przeciwko HPV z wykorzystaniem szczepionki Cervarix. Podawano ją dziewczynkom w wieku 12-13 lat, a w latach 2008-10 uruchomiono program dla 14-18-latek. Szczepionka okazała się bardzo skuteczna, o ile podano ją wcześnie. W grupie kobiet, które zostały zaszczepione w wieku 12-13 lat, w porównaniu do tych niezaszczepionych, spadek zachorowań wyniósł 87 proc. Nie jest jednak jasne, czy preparat gwarantuje ochronę na całe życie – na raka szyjki macicy najczęściej chorują kobiety po czterdziestce, w badaniu zaś obserwowano populację do 30. roku życia.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]