Reklama

Ładowanie...

Wieczni uchodźcy

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Christopher Gunness, rzecznik UNRWA: „Wyjątkowość” katastrofy humanitarnej w Syrii polega na tym, że nie zadziałał tu żaden żywioł. To w całości ludzkie dzieło.
M

MAGDA QANDIL: Kto zrobił to zdjęcie?
CHRISTOPHER GUNNESS: Nie mogę powiedzieć, to kwestia bezpieczeństwa tej osoby. Nie chcemy jej narażać. Zdjęcie rozeszło się po świecie. Stało się ikoną cierpienia mieszkańców Syrii i tego okrutnego konfliktu. Żyje już własnym życiem.

Przed wojną Jarmuk był pełnym życia przedmieściem Damaszku. Kto dziś tam został?
W oblężeniu żyje tam głównie 18 tys. uchodźców palestyńskich i kilka tysięcy osób innej narodowości. Dostęp do tych ludzi to nasze główne wyzwanie. Z dawnych palestyńskich mieszkańców dzielnicy większość uciekła do innych obozów palestyńskich w Syrii i poza Syrię: do Libanu (ponad 50 tys.), Jordanii (11 tys.), Egiptu (6 tys.), Libii (tysiąc), Strefy Gazy (tysiąc), mniejsze grupy także do Turcji, Malezji, Tajlandii itd. Dziś zdecydowana większość populacji Palestyńczyków...

1812

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]