Reklama

Ładowanie...

Ważne spotkanie

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Wydana właśnie ostatnio przez Ossolineum antologia powojennego eseju polskiego “Kosmopolityzm i sarmatyzm" jest liczącym 712 stron dużego formatu tomem w solidnej sztywnej oprawie. Autorka wyboru i bardzo interesującego wstępu, Dorota Heck, pomieściła w niej kilkadziesiąt esejów 43 autorów. Nie mam cienia wątpliwości, że 42 z nich zasługuje na to, by znaleźć się obok siebie. Na temat 43 wypada mi nabrać wody w usta. Gustaw Herling-Grudziński reprezentowany jest przez cztery teksty, Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski i Ludwik Flaszen przez trzy, Jerzy Stempowski zaledwie przez dwa.
N

Niemal połowa z nich została napisana i ogłoszona na emigracji. Większość esejów emigracyjnych zdążono już przedrukować w Polsce. Nie wszystkie jednak. Esej Jana Bielatowicza pochodzi z książki wydanej raz tylko, 49 lat temu w Londynie, praktycznie niemożliwej do znalezienia.

Także wiele esejów krajowych starano się wykreślić z obiegu. Ludwika Flaszena “Na oleju grzechów naszych" z “Głowy i muru", książki wydrukowanej, lecz przemielonej w roku 1958, stał się dostępny dopiero w roku 1996. “Natura i obłęd" Zygmunta Kubiaka z pierwszego gwiazdkowego numeru wznowionego w roku 1956 “Tygodnika Powszechnego", w książce ukazał się dopiero w roku 2001. “Historia - pozór i rzeczywistość" Bohdana Pocieja ostatnio była drukowana w roku 1972.

Choć ogromną większość tych esejów czytałem już dawniej, niektóre wielokrotnie, i mam je na różnych półkach...

3782

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]