Reklama

Ładowanie...

Watykan reformuje kontakty z lefebrystami

14.07.2009
Czyta się kilka minut
8 lipca Benedykt XVI ogłosił list motu proprio "Ecclesiae unitatem" zmieniający tryb pracy Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei" zajmującej się katolickimi tradycjonalistami i Bractwem Kapłańskim św. Piusa X (lefebrystami). Komisja została ściśle połączona z Kongregacją Nauki Wiary, a na jej czele stanął kard. William Levada, prefekt KNW. Dotychczasowy przewodniczący kard. Darío Castrillon Hoyos 4 lipca skończył 80 lat i tym samym przeszedł na emeryturę.
W

W styczniu Kongregacja Biskupów na polecenie Benedykta XVI cofnęła ekskomuniki ciążące na czterech biskupach Bractwa św. Piusa X, konsekrowanych bez zgody papieża w 1988 r.

przez abp. Marcela Lefebvre’a. W motu proprio Papież pisze: "Zachęcamy biskupów oraz Bractwo Świętego Piusa X, aby na nowo odnaleźli drogę ku pełnej komunii z Kościołem. (...) Wycofanie ekskomuniki było decyzją z dziedziny dyscypliny kościelnej, która mogła uwolnić sumienia od ciężarów nałożonych najpoważniejszą karą kościelną. Tym niemniej kwestie doktrynalne oczywiście pozostają i dopóki nie będą wyjaśnione, Bractwo nie posiada kanonicznego statusu w Kościele, a jego duchowni nie mogą wykonywać legalnie jakichkolwiek posług".

Przypomnienie to wydaje się o tyle istotne, że w ostatnich tygodniach lefebryści dokonali kilku święceń kapłańskich bez zgody Papieża. Stolica...

2010

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]