Reklama

„Warmińska lemoniada”

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Bogdan Piasecki, twórca opisywanych obok miodów pitnych, zaproponował nam jeszcze jeden sposób delektowania się nimi – jako składnikiem drinków. Oto dwa pomysły:
Fot. facetznozem.blogspot.com

„Warminska lemoniada”
70 ml miodu pitnego „Dwójniak Warmiński”
40 ml czystej wódki
10 ml soku ze świeżo wyciśniętej cytryny

Uzupełnić wodą niegazowaną oraz kostkami lodu. Można dodać kilka listków mięty.

„PIASECKI W GRUNWALDZIE”

75 ml miodu pitnego „Dwójniak Grunwaldzki”
40 ml czystej wódki
75 ml toniku
kilka kropli soku malinowego
3 plastry cytryny
kostki lodu

413

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]