Reklama

Wałęsa robi różnicę

Wałęsa robi różnicę

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Janusz Głowacki: Prawdziwa wielkość zaczęła się, kiedy został internowany w Arłamowie. Bezpieka próbowała go przestraszyć, skusić albo kupić. A on ich pogonił. Gdyby się zgodził, Solidarność by się z tego nie podniosła. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska
K

Katarzyna Kubisiowska: Po co Panu scenariusz o Lechu Wałęsie?

Janusz Głowacki: Jest taki dialog w filmie "Siedmiu wspaniałych" o facecie, który wbiegł nago między kaktusy. A jak się go spytano: "Po co?", odpowiedział, że wtedy wydawało mu się to całkiem dobrym pomysłem.

Spytałem Andrzeja Wajdę, dlaczego zwrócił się z tym do mnie. Odpowiedział, że mieszkam w Nowym Jorku, więc mam dystans, byłem w sierpniu ’80 w stoczni, a poza tym poradził mu Romek Polański. Kiedy dodał, że absolutnie nie chce budować kapliczki ani monumentu, tylko pokazać człowieka, którego społeczne tsunami wyniosło z dołu do góry, pomyślałem, że spróbuję.

W końcu Wałęsa to jedyne po Janie Pawle II rozpoznawalne polskie nazwisko na świecie.

Kiedy po raz pierwszy usłyszał Pan o Wałęsie?

...
19573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]