Reklama

Wakacje z prowizjami

Wakacje z prowizjami

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Uwaga na cenę przewalutowania podczas wakacyjnych zakupów kartą za granicą.
AFP PHOTO / VATICAN MEDIA / EAST NEWS
W

W niektórych bankach koszty takiej operacji mogą sięgnąć tego lata nawet 10 proc. wartości transakcji.

Według ostatniego raportu NBP o prowizjach i opłatach w polskim sektorze bankowym, przewalutowanie transakcji kosztowało w marcu średnio 2,82 proc., ale wakacje to czas żniw także dla banków, którym nadal doskwierają rekordowo niskie stopy procentowe. Szukając zysków bankowcy śrubują teraz opłaty za rozmaite usługi, w tym także za przewalutowanie, czyli za przeliczenie kwoty transakcji kartą z miejscowej waluty na polskiego złotego. Przed wyjazdem warto zatem sprawdzić tabelę prowizji dla swojego rachunku – często różnią się nawet w jednym banku. Może się okazać, że taniej będzie jednak kupić walutę w kantorze. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ale można sobie sprawić jedną z niebankowych wielowalutowych kart przedpłaconych umożliwiających płatności w różnych walutach, przeliczanych z waluty faktycznie wpłaconej na konto karty po kursie bliskim międzybankowemu i bez prowizji za przewalutowanie (średnio może 2,82%, ale w moim banku prawie 6%). Dużo lepsze rozwiązanie niż wymiana w kantorach czy karty bankowe "przepinane" pomiędzy rachunkami w różnych walutach, szczególnie jeśli podróżujemy poza strefę euro. Zasilać można błyskawicznie w miarę potrzeby za pomocą normalnej karty debetowej czy kredytowej do rachunku w złotych (czy w jakiej tam walucie zarabiamy).
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]