W SKRÓCIE

21–27 VII

17.07.2012

Czyta się kilka minut

Korczak, czyli zmarnowana szansa. „Według Korczaka wychowanie to nie tresura, ale kształtowanie charakteru, wpajanie hierarchii wartości, nauka życia w rodzinie i społeczeństwie, budowanie wiary we własne siły. Można by streścić jego dekalog pedagogiczny – pięć zakazów i pięć nakazów: nie bij, nie zawstydzaj, nie strasz, nie krzycz, nie lekceważ; pocałuj, przytul, pochwal, posłuchaj, pociesz. Wścieka mnie, że Polska nie propaguje nauk Starego Doktora we własnym kraju, i że takiego wspaniałego towaru eksportowego nie wykorzystuje” – mówi „Gazecie Wyborczej” Joanna Olczak-Ronikier, autorka biografii Janusza Korczaka, którego rok właśnie znalazł się na (ogólnie niezauważonym) półmetku. „Gdybym miała coś do powiedzenia, lansowałabym produkt »Korczak« jako naszą markę. Wciąż cytuje się jakieś sławy międzynarodowe jako odkrywców prawd, które Korczak sformułował przecież znacznie wcześniej. Mamy ogromne kompleksy, bo uważa się nas w świecie za rasistów czy antysemitów. To by była dla Polski wspaniała reklama, gdybyśmy pokazali, że potrafimy się chlubić Polakiem żydowskiego pochodzenia lub też raczej Polakiem i Żydem równocześnie, bo tak Korczak myślał sam o sobie. Znakomicie nadawałby się na patrona zjednoczonej Europy. Ale Polska niby jest z niego dumna, a zarazem jakby tą jego polsko-żydowskością zakłopotana. On zawsze był niewygodny. I przed wojną, i za PRL, i teraz”.


Zmarł Tomasz Pułka. W wieku 24 lat we Wrocławiu zmarł tragicznie Tomasz Pułka, poeta, autor czterech tomów wierszy, ostatnio zbioru „Zespół Szkół” (2010). Urodził się w Rudniku k. Myślenic, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, był stypendystą miasta Krakowa. 9 lipca utonął w Odrze.


Zmarł Andrzej Krzysztof Waśkiewicz. Poeta, krytyk literacki, autor ponad 30 książek, redaktor naczelny czasopisma „Autograf”. Miał 71 lat.


Pod Mocnym Aniołem. Wojciech Smarzowski zekranizuje powieść Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem”, laureatkę Nagrody Nike 2011. W roli głównej, pisarza Jurusia, wystąpi Robert Więckiewicz, początek zdjęć planowany jest na połowę października.


Lubos nagrodzony. Eryk Lubos – za rolę w filmie „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego – otrzymał główną nagrodę aktorską na 47. Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach.


Na smutku znów dnie... „»Raz w niebie radości, na smutku znów dnie«, i w ciągłej zmianie, pozbawionej przyczyn. Kiedy byłem dzieckiem, stwierdzono u mnie skłonności maniakalno-depresyjne. Praca bardzo mi wówczas pomogła – i nadal pozwala mi unikać zagrożeń, które mogłyby wpędzić mnie w depresję. Nie chciałem stać się kimś, kto jest bezustannie smutny” – tak o motywach swojej pracy reżysera filmowego mówił Rainer Werner Fassbinder w wywiadzie z 1980 r., przypomnianym przez „Didaskalia” (czerwiec-sierpień 2012), przy okazji bloku tekstów poświęconych jego twórczości. W najnowszym numerze teatralnego kwartalnika znajdziemy także m.in. artykuły o przestrzeni miejskiej jako scenie akcji artystycznych i działalności obywatelskich, o rosyjskiej awangardzie lat 20. minionego wieku (przypomnianej przez wystawę Rodczenki w krakowskim Muzeum Narodowym) czy o współczesnych inscenizacjach/interpretacjach dramatu antycznego...

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2012