W skrócie

17.01.2012

Czyta się kilka minut

Wyka dla Czerni. Krystyna Czerni (ur. 1957), krytyk i historyk sztuki, edytorka m.in. korespondencji Tadeusza Różewicza i Jerzego Nowosielskiego, autorka prac o Czapskim, Jonaszu Sternie, Marii Jaremie, Kantorze, Alinie Szapocznikow, Andrzeju Wróblewskim, Lebenstein, Tarasewiczu..., a przede wszystkim książki „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” (2011), otrzymała tegoroczną Nagrodę im. Kazimierza Wyki, przyznawaną w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. Jej wręczenie odbędzie się 19 stycznia.
Więcej informacji: http://wyka.wrotamalopolski.pl/

Gryfia dla pisarki. „Kurier Szczeciński”, Uniwersytet Szczeciński, prezydent tego miasta oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego powołali do życia nową nagrodę literacką. „Gryfia” honorować będzie (za najlepszą książkę wydaną w roku ubiegłym) poetki, prozaiczki, badaczki literatury. W skład jury wchodzą Inga Iwasiów, Artur Daniel Liskowacki („Kurier Szczeciński”), Beata Kozak „Zadra”), Justyna Sobolewska („Polityka”) i Krzysztof Uniłowski, a wysokość Nagrody to 50 tys. zł. Osiem finalistek pierwszej edycji poznamy 30 marca, zwyciężczynię: 19 maja.
Więcej informacji: http://nagrodagryfia.pl/

Odnaleziony obraz Matejki. „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego”, płótno autorstwa 23-letniego Jana Matejki, zaprezentowane po raz pierwszy w roku 1861, zostało wystawione na pokaz na Wawelu. Obraz zaginął w czasie II wojny światowej, dziś na stałe przebywa najprawdopodobniej w Stanach Zjednoczonych – organizator pokazu, krakowski Salon Dzieł Sztuki „Connaisseur”, nie podaje informacji, kto jest jego właścicielem. Być może uda się znaleźć środki na odkupienie go i przekazanie któremuś z krakowskich muzeów. Tymczasowy pokaz trwa do 22 stycznia.

70-lecie Biblioteki Polskiej w Londynie. Powołana do życia w roku 1942 r., będąca jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia emigracyjnego, utrzymywana przez Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, istnieje nieprzerwanie do dzisiaj, mając do zaoferowania m.in. archiwa pisarzy emigracyjnych (Kazimierza Wierzyńskiego, Ferdynanda Goetla, Sergiusza Piaseckiego...), zbiory malarstwa artystów emigracyjnych, a także fotografie, plakaty i dokumenty z życia emigracji. Przez cały rok odbywać się w niej będę jubileuszowe uroczystości, wśród nich m.in.: dyskusja „Miłosz w Londynie” (17 stycznia), spotkanie z Andrzejem Krzysztofem Kunertem (23 stycznia), wystawa ze zbiorów Biblioteki oraz sesja naukowa „Emigracja polska po II wojnie światowej” (październik).
Więcej informacji: http://www.posk.org/

Laury dla Off-u. Katowicki festiwal muzyczny Off, wymyślony i współtworzony przez Artura Rojka z zespołu „Myslowitz”, został uznany za „najlepszy europejski festiwal średniej wielkości” w konkursie nagród EBBA (organizowanym przez Komisję Europejską) oraz w konkursie Europe Festival Awards, przyznawanych w holenderskim Groningen.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2012

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
W wieku 90 lat w Warszawie zmarł ksiądz Jan Twardowski, poeta. Autorowi słynnej frazy "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", naszemu dawnemu współpracownikowi, poświęcamy w tym numerze "Tygodnika" specjalny dodatek.
"Jesteśmy spadkobiercami pradawnej wiedzy, którą przekazywano przez wieki... Wiele słów, których używamy automatycznie, jest w rzeczywistości jej żywym świadectwem. Ponieważ zapomnieliśmy, jakie jest prawdziwe znaczenie powszechnie używanych słów, takich jak »katolik« czy »uniwersytet« - słów, które mogłyby skierować nas w stronę jednego, w stronę uniwersalnego i niepowtarzalnego - musimy wynajdować nowe słowa, na przykład »holistyczny« (wywiedzione z greckiego »holos«, które oznacza całość albo całkowitość), aby przypominały nam o niebezpieczeństwie fragmentaryzacji i rozproszenia wiedzy. Coraz mocniej odczuwa się w świecie potrzebę, aby te dwa światy - świat nauki i świat religii - zeszły się z sobą, zdając sobie zarazem sprawę, że w obydwu patrzy się na życie z odmiennych punktów widzenia. Jeden świat, oparty na niezwykłym pomnażaniu wiedzy związanej wyłącznie z aktywnością umysłu czy też mózgu, wydaje się prowadzić nas do coraz większej złożoności i wyprowadzać nas na zewnątrz, przede wszystkim na zewnątrz nas samych. Drugi świat i jego wiedza wydają się odnosić do »bycia«, do czegoś, co prowadzi nas ku wnętrzu i tam odsłania tajemnicę" - tłumaczył Michel de Salzman, uczeń Georgija Iwanowicza Gurdżijewa (1877-1949).