Reklama

W ciszy

W ciszy

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI przybył na teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przed godziną 17.
P

Przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" przeszedł samotnie, w milczeniu. Następnie udał się do bloku nr 11, tzw. Bloku Śmierci. Tam wyszedł mu naprzeciw prezydent RP; oprócz Lecha Kaczyńskiego, Papieża witali biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Władysław Bartoszewski i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jerzy Wróblewski.

Papież modlił się przez chwilę pod Ścianą Śmierci. Potem podeszło do niego troje byłych więźniów - Kazimierz Smoleń, Stanisław Frączysty i Zofia Posmysz-Piasecka. Autorka słynnej, sfilmowanej przez Andrzeja Munka powieści "Pasażerka" podała Benedyktowi XVI znicz, który postawił pod Ścianą.

Na dziedzińcu bloku...

3602

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]