Reklama

Uśmiech Kenara

Uśmiech Kenara

04.09.2007
Czyta się kilka minut
"

"Był szczupły, niewysoki, o niezwykle szlachetnej głowie orlika. Rzeźbiony nos i krzaczaste brwi oraz siwawa, srebrzysta, niesforna czupryna nadawały mu wygląd surowy, z którym kontrastowały niespodziewanie jasne, dziecięce oczy i nieśmiały uśmiech... Nie spotkałam dotąd człowieka o większej harmonii między wyglądem zewnętrznym a wewnętrzną istotą. Biła z niego radość istnienia przytuszowana skromnością". Kiedy spojrzymy na fotografie Antoniego Kenara, uderzy nas trafność tego portretu kreślonego słowem. Portret wyszedł spod pióra Zofii Krauzowej, matki Haliny z Krauzów Micińskiej-Kenarowej. Powstał po śmierci portretowanego; Zofia Krauzowa o kilkanaście lat przeżyła swego zięcia. Antoni Kenar - artysta i pedagog - umierając w 1959 roku, miał zaledwie 53 lata. 23 października zeszłego roku minęło stulecie jego urodzin.

"Jedną z osobliwości naszej kultury są...

7785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]