Reklama

Ładowanie...

Tydzień Mazowieckiego

21.11.2004
Czyta się kilka minut
11 listopada we Wrocławiu Mazowiecki odebrał pierwszą z nich - za, jak uzasadniał Jan Nowak Jeziorański, odegranie decydującej roli w trudnych chwilach Polski. Dwa dni później w Ołomuńcu Mazowiecki odebrał nagrodę Pelikan 2004 upamiętniającą wybitnego czeskiego publicystę Jana Pelikana, założyciela w 1970 r. (na emigracji) Listów.
O

Obecny redaktor "Listów" Václav Burian mówił: “Kiedy Czech chce polityka pochwalić, najlepiej jak umie, mówi, że jest to polityk formatu masarykowskiego. Czy Tadeusz Mazowiecki spełnia warunki, które pozwoliłyby go za takiego polityka uznać?

Z narzuconym imperium, jako człowiek dialogu, próbował zrazu się dogadać. Kiedy okazało się to niemożliwe, w istotny sposób przyczynił się do jego upadku. Jest to mąż wysokiego wzrostu i miłej powierzchowności. W historii Europy i świata będzie się go wymieniać w pierwszych akapitach rozdziału poświęconego jego epoce. Wielu z jego kolegów i przeciwników, odnoszących większe sukcesy w mediach i na salonach, znajdzie się w przypisach. Przez większą część swej drogi był politykiem nie odnoszącym spektakularnych sukcesów. Ma opinię człowieka aż przesadnie rozważnego i dobrotliwego. Ci, którzy nie mylą zdecydowania z chamstwem...

1593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]