Reklama

Ładowanie...

Turystyka konfesjonałowa

Turystyka konfesjonałowa

11.01.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 1–2 / 2016
J

Jakże aktualny, a jednocześnie inteligentnie dowcipny tekst red. Piotra Sikory skłonił mnie do podzielenia się spostrzeżeniami. Należę do wspólnoty uczestniczącej w nabożeństwach w małym kościółku. Mamy za sobą okres Świąt, gdy niemal wszyscy podczas Mszy, znający się doskonale, przystępowali do Komunii. Właśnie: niemal wszyscy.

Jest w naszej wspólnocie para, która do Sakramentu przystąpić nie mogła. I nie ma tu znaczenia, że od lat żyją ze sobą w zgodzie, przynajmniej tak to wygląda z naszej perspektywy. Mogę sobie wyobrazić, co czuli ci ludzie siedząc – jako jedyni – w ławce, podczas gdy pozostali przyjmowali Eucharystię. Dlaczego mąż zdradzający od lat żonę, czy żona zdradzająca męża, mogą być pełnymi uczestnikami życia w Kościele, a taka para nie? Dlaczego stygmatyzuje się w tak okrutny sposób ludzi? Polski Episkopat, nie czekając na adhortację Franciszka, już zdecydował, że miłosierdzie to nieznane temu gremium określenie.

Utrzymując się w konwencji zaproponowanej przez red. Sikorę powiem, że do Niemiec będzie się teraz z Polski jeździło także do spowiedzi, a nie tylko, jak często dotąd, w grzesznych zamiarach. Turystyka konfesjonałowa. To jest to.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]