Reklama

Sudan: życie bez Baszira

Sudan: życie bez Baszira

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Po 30 latach dyktatury prezydenta Omara al-Baszira podlegli mu generałowie i towarzysze broni dokonali zamachu stanu i odebrali mu władzę.
STRINGER / REUTERS / FORUM
W

Wojskowi, rządzący Sudanem praktycznie nieprzerwanie przez całe jego niepodległe istnienie (od 1956 r.), zdecydowali się na pucz w obawie, że dalsze panowanie Baszira doprowadzi do chaosu w kraju, a nawet wybuchu wojny domowej. Od połowy grudnia trwają antyrządowe demonstracje w Chartumie (na zdjęciu), Omdurmanie i innych sudańskich miastach. Ich uczestnicy domagali się ustąpienia dyktatora.

Identycznymi pobudkami, co ich koledzy po fachu z Sudanu, kierowali się również generałowie z Algierii, którzy przed dwoma tygodniami odsunęli od władzy panującego od 20 lat prezydenta Abdula Aziza Buteflikę (w Algierii antyrządowe wystąpienia zaczęły się w połowie lutego). Ustępując pozornie ulicy, algierscy generałowie zachowali władzę i utrzymali korzystny dla siebie porządek w kraju. Obiecali, że w lipcu pozwolą Algierczykom wybrać nowego przywódcę w wolnych wyborach. Zamachowcy z Chartumu też obiecali ludziom wolne wybory, ale za dwa lata. A na razie wprowadzili stan wyjątkowy. ©℗

Czytaj także: Wojciech Jagielski: Algieria, Libia, Sudan, gorzki posmak zwycięstwa

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć - w PAP. Razem z wybitnym fotografem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]