Reklama

Strzał do własnej bramki

Strzał do własnej bramki

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Przez dymisję abp Bezák nie traci autorytetu wśród ludzi, w pewnym sensie zyskuje nawet większą i bardziej swobodną przestrzeń – traci za to sam Kościół.
N

Nie jest łatwo komentować decyzję, której powody są przez graczy skrywane przed wierzącymi i społeczeństwem, ba, nawet i przed „ukaranym”. Odwołanie abp. Róberta Bezáka przypomina o niedawnej serii niefortunnych pomyłek (rehabilitacja biskupa negacjonisty i antysemity – lefebrysty Richarda Williamsona, nominacja skompromitowanego warszawskiego arcybiskupa Wielgusa, wyciek informacji z otoczenia papieża). Możliwe, że także do tej decyzji doprowadził wadliwy przekaz informacji na najwyższych poziomach kościelnej machiny.

W czasie, gdy Kościół musi sprostać krytyce ze wszystkich stron, niektóre kościelne urzędy same tę krytykę niepotrzebnie prowokują, raniąc przy tym ludzi, których miłość i wierność wobec Kościoła nie może być rozumnie podawana w wątpliwość. Takie blizny goją się trudno i długo.

Niektóre bezpośrednie konsekwencje odwołania trnawskiego arcybiskupa są już...

5003

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]