Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Strzał do własnej bramki

Strzał do własnej bramki

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Przez dymisję abp Bezák nie traci autorytetu wśród ludzi, w pewnym sensie zyskuje nawet większą i bardziej swobodną przestrzeń – traci za to sam Kościół.
N

Nie jest łatwo komentować decyzję, której powody są przez graczy skrywane przed wierzącymi i społeczeństwem, ba, nawet i przed „ukaranym”. Odwołanie abp. Róberta Bezáka przypomina o niedawnej serii niefortunnych pomyłek (rehabilitacja biskupa negacjonisty i antysemity – lefebrysty Richarda Williamsona, nominacja skompromitowanego warszawskiego arcybiskupa Wielgusa, wyciek informacji z otoczenia papieża). Możliwe, że także do tej decyzji doprowadził wadliwy przekaz informacji na najwyższych poziomach kościelnej machiny.

W czasie, gdy Kościół musi sprostać krytyce ze wszystkich stron, niektóre kościelne urzędy same tę krytykę niepotrzebnie prowokują, raniąc przy tym ludzi, których miłość i wierność wobec Kościoła nie może być rozumnie podawana w wątpliwość. Takie blizny goją się trudno i długo.

Niektóre bezpośrednie konsekwencje odwołania trnawskiego arcybiskupa są już...

5003

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]