Reklama

Solidarność, nieustanne wyzwanie

Solidarność, nieustanne wyzwanie

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Ostatnio do naszej świadomości ponownie wdarła się wojna w Syrii.
Okładka dodatku: Morze Śródziemne u wybrzeży Libii, październik 2016 r. Fot. Aris Messinis / AFP / EAST NEWS
A

Amatorskie zdjęcia, wykonane telefonami komórkowymi przez ludzi, którzy przebywają jeszcze we wschodniej części Aleppo, ukazały nam bezmiar zniszczeń i stały się apelem rozsyłanym za pośrednictwem mediów społecznościowych do światowej opinii publicznej.
Wobec tego kryzysu humanitarnego ogarnia nas poczucie bezsilności. Obrazy te nie pozostawiają nas w spokoju. Wołają do każdego, komu bliskie są wartości demokracji i prawa człowieka, do nas, chrześcijan, abyśmy nie zamykali naszych oczu i serc, lecz okazali solidarność. Wielokrotnie – również w ramach odbywających się w Krakowie od lat konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, organizowanych przez Fundację Konrada Adenauera, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundację im. Roberta Schumana w Luksemburgu, pod patronatem medialnym „Tygodnika Powszechnego” – biskupi włoscy czy maronicki patriarcha Antiochii wskazywali na warunki życia uchodźców w ośrodku recepcyjnym na Lampedusie oraz na trudną sytuację ludności cywilnej w Syrii. Opowiadali nam jednak też o tym, że znajduje się wielu, którzy w imię chrześcijańskiego przykazania miłości bliźniego są gotowi do podjęcia działań, aby pomóc słabszym, otoczyć ich życzliwością.
Także Europa, pogrążona we własnych problemach gospodarczych i politycznych, przeżywająca kryzys zaufania, zdaje się unikać zdecydowanej reakcji. A przecież to właśnie teraz wspólne polityczne rozwiązania są tak bardzo potrzebne. Państwa Unii muszą postawić sobie pytanie, jak dzisiaj i w przyszłości będą reagować na międzynarodowe kryzysy. Jakich odpowiedzi udzielą, gdy złożoność problemów i ich potencjalne rozwiązania przerosną zdolności i możliwości społeczeństwa obywatelskiego? Aby zachować skuteczność działania na zewnątrz, należy przede wszystkim zna­leźć wyjście z kryzysów wewnętrznych. Oznacza to wspólne podejście do wyzwań stojących przed gospodarką, rozwiązywanie problemów politycznych drogą dialogu, ale także okazanie solidarności z tymi, którzy w swoich krajach czują się wykluczani, i tymi, którzy ze swoich ojczyzn zostali wy­gnani lub zmuszeni do ucieczki.
Każdy z nas powinien pamiętać, że solidarność z ludźmi dotkniętymi wojną, biedą i prześladowaniami pozostaje nieustannym wyzwaniem. ©

dr Angelika Klein
dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]