Ładowanie...
Skarby Paulinów
Podobnie jak w przypadku poprzednich dwunastu wystaw, i tym razem mamy wyjątkową okazję zobaczyć nieznane dzieła sztuki, materialne świadectwa naszej historii i kultury. Zgromadzono przykłady rzemiosła artystycznego: relikwiarze, monstrancje, kielichy; tkaniny liturgiczne: ornaty, dalmatyki, kapy; dokumenty wystawione przez królów: Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego oraz pochodzące z kancelarii biskupów krakowskich. Wśród obrazów w większości o niskim poziomie artystycznym, których ikonografia dotyczy najczęściej dziejów św. Pawła Pustelnika, patrona zakonu (pełna nazwa Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika), świętych paulińskich, św. Stanisława - znajdujemy także bardzo wartościowe. Przyciąga wzrok harmonia barw “Ucieczki do Egiptu" Hansa Suessa z Kulmbachu - obrazu namalowanego w 1511 r. specjalnie dla gotyckiego jeszcze w tym czasie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]