Reklama

Ładowanie...

Skarby Paulinów

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Zbiory klasztoru OO. Paulinów na Skałce prezentowane są w salach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawę przygotowano w ramach corocznego (organizowanego od 1992) cyklu “Skarby krakowskich klasztorów". Ekspozycja przypada na rok szczególny - obchodów 750 rocznicy kanonizacji św. Stanisława, głównego patrona Polski, z którego męczeńską śmiercią i kultem związane jest sanktuarium na Skałce. Opiekę nad tym miejscem od 1472 r. dzierżą sprowadzeni z Jasnej Góry przez Jana Długosza paulini.
P

Podobnie jak w przypadku poprzednich dwunastu wystaw, i tym razem mamy wyjątkową okazję zobaczyć nieznane dzieła sztuki, materialne świadectwa naszej historii i kultury. Zgromadzono przykłady rzemiosła artystycznego: relikwiarze, monstrancje, kielichy; tkaniny liturgiczne: ornaty, dalmatyki, kapy; dokumenty wystawione przez królów: Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego oraz pochodzące z kancelarii biskupów krakowskich. Wśród obrazów w większości o niskim poziomie artystycznym, których ikonografia dotyczy najczęściej dziejów św. Pawła Pustelnika, patrona zakonu (pełna nazwa Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika), świętych paulińskich, św. Stanisława - znajdujemy także bardzo wartościowe. Przyciąga wzrok harmonia barw “Ucieczki do Egiptu" Hansa Suessa z Kulmbachu - obrazu namalowanego w 1511 r. specjalnie dla gotyckiego jeszcze w tym czasie...

2018

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]