Reklama

Silne siostry powiedziały braciom

Silne siostry powiedziały braciom

14.12.2020
Czyta się kilka minut
Z KOLEKCJI ZACHĘTYLILIANA PISKORSKA „Silne siostry powiedziały braciom”, wideo 30', 2019 r. Praca zakupiona do kolekcji przez TZSP.
S

Silne siostry powiedziały braciom” to audiowizualna opowieść – kolaż złożony z trzech queerowych i lesbijskich tekstów opublikowanych jako protestacyjne ulotki przez grupy aktywistyczne z USA. Materiały powstawały od lat 70. do początku lat 90., zostały przeze mnie przetłumaczone i zaktualizowane, by zafunkcjonować jako polskojęzyczny utwór – lustro, poprzez które możemy nie tylko zobaczyć, ale przede wszystkim zrozumieć doświadczenie życia dyskryminowanej osoby LGBT w Polsce. Głęboki kobiecy głos prowadzi nas przez gęstą roślinność, przez pokrzywy, trawy i nawłoć, wszystkie te rośliny, które często nazywamy nieużytkiem lub chwastem. Tytułowe „silne siostry” są nie tylko tym, co queerowe, ale także tym, co pozaludzkie, postludzkie, roślinne.

Podczas pracy nad tym wideo zastanawiałam się, jak opowiadać historie, by dzięki nim wyobrażać sobie nawzajem swoje stany i emocje. Emocje, które są często skrajne, graniczne i trudne do zrozumienia, bo przecież i nasze życiowe doświadczenia są od siebie tak odległe. Uważam, że sztuka jest jedną z niewielu przestrzeni, która to umożliwia.

LILIANA PISKORSKA (ur. 1988) jest artystką intermedialną, performerką i aktywistką. Laureatka nagrody publiczności „Spojrzenia 2019 – Nagroda Deutsche Bank”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]