Reklama

Sienkiewicz walczy z Żeromskim

Sienkiewicz walczy z Żeromskim

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Chojnowski, przewodniczący Kolegium IPN: "Z Wałęsą jest jak z Powstaniem Warszawskim: jak wciąż spieramy się o wydarzenia sprzed ponad 60 lat, tak i dziś, i w przyszłości nadal będziemy spierać się o niego". Rozmawiał Wojciech Pięciak
W

Wojciech Pięciak: W przyszłym roku minie 20 lat od upadku komunizmu. Dlaczego wciąż nie powstała ani biografia Lecha Wałęsy, ani monografia "Solidarności"?

Andrzej Chojnowski: Widzę kilka powodów. Pierwszy ma charakter warsztatowy: mnogość źródeł przekracza możliwości jednego człowieka, a wśród polskich historyków nie ma tradycji pracy zespołowej. Powód drugi: nasze środowisko jest mało mobilne. Gdy w krajach anglosaskich pojawia się jakaś wybitna postać, zaraz kilku historyków i dziennikarzy specjalizujących się w tematyce polityczno-historycznej zabiera się za pisanie o niej książki. Tymczasem polscy historycy nie mają ambicji, by mierzyć się z aktualnymi tematami. Zwłaszcza gdy - jak w przypadku książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka - temat jest trudny.

Poza tym w Polsce za zarzut uważa się to, co na...

12720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]