Państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim i Północnym. Graniczy na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Powierzchnia 357 tys. kilometrów kwadratowych.
Stolicą jest Berlin (3,5 miliona mieszkańców), położony w północno-wschodniej części Niemiec, w widłach Szprewy i Haweli. Miasto uzyskało prawa miejskie w XIII wieku, od 1486 r. było siedzibą elektorów brandenburskich, od 1709 r. stolicą Królestwa Prus, a od 1871 r. - Rzeszy. Pod koniec II wojny światowej zdobyty przez Armię Czerwoną i w dużej części zniszczony. Po kapitulacji III Rzeszy podzielony na cztery strefy okupacyjne: amerykańską, brytyjską, francuską i radziecką. Z chwilą powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej w październiku 1949 r. wschodnie dzielnice miasta (strefa radziecka) stały się stolicą NRD. Pozostałe sektory okupacyjne stworzyły odrębną jednostkę polityczną (Berlin Zachodni). W sierpniu 1961 r. rząd wschodnioniemiecki zbudował mur między dwiema częściami miasta, zburzony w listopadzie 1989 r. W październiku 1990 r. Berlin został stolicą zjednoczonych Niemiec. Miasto jest największym ośrodkiem przemysłu elektrotechnicznego. Stanowi ważny port żeglugi śródlądowej. Posiada dwa międzynarodowe porty lotnicze (Tempelhof i Schönefeld) oraz lotnisko krajowe (Tegel). Wśród atrakcji turystycznych na uwagę zasługują: Marienkirche, Brama Brandenburska, pałac Charlottenburg, gmach Reichstagu, Muzeum Żydowskie Daniela Libeskinda.
Inne większe miasta: Hamburg (1,7 mln mieszkańców), Monachium (1,2 mln), Kolonia (962 tys.)
Niemcy to drugie pod względem liczby mieszkańców państwo Europy (82,3 mln). Najważniejsze mniejszości narodowe: Turcy (2,3 proc.), Jugosłowianie (1,1 proc.), Włosi (0,7 proc.), Grecy (0,4 proc.), Polacy (0,4 proc.).
Religia: katolicy (27 mln), ewangelicy (26,8 mln), muzułmanie (3,2 mln)
RFN jest wielopartyjną republiką związkową z dwuizbowym parlamentem, wybieranym na czteroletnią kadencję. Bundestag ma 598 miejsc, Bundesrat - 69.
Niemcy zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji przemysłowej. Wydobywa się węgiel kamienny i brunatny (w Zagłębiach Ruhry, Saary, Dolnoreńskim, Saskim, Łużyckim), ropę naftową i gaz ziemny (Dolna Saksonia), rudy cynku i ołowiu (Rudawy, Reńskie Góry Łupkowe, Harz), sól kamienną. Rozwinął się przemysł chemiczny, maszynowy, stoczniowy, optyczny, samochodowy.
Uprawia się głównie zboża, rośliny oleiste, pastewne oraz chmiel, z którego wytwarza się ponad 5000 gatunków piwa. W dolinach Renu i Mozeli uprawia się winorośl.
Największe porty morskie: Hamburg, Wilhelmshaven, Brema, Lubeka, Rostock. Kanały śródlądowe: Dortmund-Erns, Men-Dunaj, Kiloński. Porty rzeczne: Duisburg, Hamburg, Mannheim, Ludwigshafen, Kolonia.
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Polsce: 03-932 Warszawa, ul. Dąbrowiecka 30, tel. 022/617-30-11; faks. 022/617-35-82.
Wybrane daty z powojennej historii Niemiec: