Reklama

Ładowanie...

Ściąga z Niemiec

Ściąga z Niemiec

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim i Północnym. Graniczy na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Powierzchnia 357 tys. kilometrów kwadratowych. Stolicą jest Berlin (3,5 miliona mieszkańców), położony w północno-wschodniej części Niemiec, w widłach Szprewy i Haweli. Miasto uzyskało prawa miejskie w XIII wieku, od 1486 r. było siedzibą elektorów brandenburskich, od 1709 r. stolicą Królestwa Prus, a od 1871 r. - Rzeszy. Pod koniec II wojny światowej zdobyty przez Armię Czerwoną i w dużej części zniszczony. Po kapitulacji III Rzeszy podzielony na cztery strefy okupacyjne: amerykańską, brytyjską, francuską i radziecką. Z chwilą powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej w październiku 1949 r. wschodnie dzielnice miasta (strefa radziecka) stały się stolicą NRD. Pozostałe sektory okupacyjne stworzyły odrębną jednostkę polityczną (Berlin Zachodni). W sierpniu 1961 r. rząd wschodnioniemiecki zbudował mur między dwiema częściami miasta, zburzony w listopadzie 1989 r. W październiku 1990 r. Berlin został stolicą zjednoczonych Niemiec. Miasto jest największym ośrodkiem przemysłu elektrotechnicznego. Stanowi ważny port żeglugi śródlądowej. Posiada dwa międzynarodowe porty lotnicze (Tempelhof i Schönefeld) oraz lotnisko krajowe (Tegel). Wśród atrakcji turystycznych na uwagę zasługują: Marienkirche, Brama Brandenburska, pałac Charlottenburg, gmach Reichstagu, Muzeum Żydowskie Daniela Libeskinda. Inne większe miasta: Hamburg (1,7 mln mieszkańców), Monachium (1,2 mln), Kolonia (962 tys.) Niemcy to drugie pod względem liczby mieszkańców państwo Europy (82,3 mln). Najważniejsze mniejszości narodowe: Turcy (2,3 proc.), Jugosłowianie (1,1 proc.), Włosi (0,7 proc.), Grecy (0,4 proc.), Polacy (0,4 proc.). Religia: katolicy (27 mln), ewangelicy (26,8 mln), muzułmanie (3,2 mln) RFN jest wielopartyjną republiką związkową z dwuizbowym parlamentem, wybieranym na czteroletnią kadencję. Bundestag ma 598 miejsc, Bundesrat - 69. Niemcy zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji przemysłowej. Wydobywa się węgiel kamienny i brunatny (w Zagłębiach Ruhry, Saary, Dolnoreńskim, Saskim, Łużyckim), ropę naftową i gaz ziemny (Dolna Saksonia), rudy cynku i ołowiu (Rudawy, Reńskie Góry Łupkowe, Harz), sól kamienną. Rozwinął się przemysł chemiczny, maszynowy, stoczniowy, optyczny, samochodowy. Uprawia się głównie zboża, rośliny oleiste, pastewne oraz chmiel, z którego wytwarza się ponad 5000 gatunków piwa. W dolinach Renu i Mozeli uprawia się winorośl. Największe porty morskie: Hamburg, Wilhelmshaven, Brema, Lubeka, Rostock. Kanały śródlądowe: Dortmund-Erns, Men-Dunaj, Kiloński. Porty rzeczne: Duisburg, Hamburg, Mannheim, Ludwigshafen, Kolonia. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Polsce: 03-932 Warszawa, ul. Dąbrowiecka 30, tel. 022/617-30-11; faks. 022/617-35-82. Wybrane daty z powojennej historii Niemiec:
  • 1945 - konferencja w Poczdamie
  • 1949 - powstają dwa państwa niemieckie (RFN ze stolicą w Bonn i NRD ze stolicą w Berlinie)
  • 1953 - powstanie przeciw rządom partii komunistycznej w Berlinie
  • 1961 - budowa muru między Berlinem wschodnim a zachodnim
  • 1989 - zburzenie muru berlińskiego
  • 1990 - zjednoczenie Niemiec
  • 1994 - Polska i Niemcy podpisują traktat o dobrym sąsiedztwie.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]