Reklama

Saudowie: kolejni krewni za kratami

Saudowie: kolejni krewni za kratami

20.04.2020
Czyta się kilka minut
Zniknęła przed rokiem. Kilka dni temu potwierdziła, że od tego czasu jest więziona.
CHATHAM HOUSE / CC 2.0
K

Księżniczka Basma – znana z poparcia dla obyczajowej liberalizacji Arabii Saudyjskiej, ale też lojalna i dotąd tolerowana przez tamtejszy dwór – napisała na Twitterze do swojego wujka, króla Salmana: „Jak zapewne (?) wiesz, jestem przetrzymywana w więzieniu Al-Hair, bez kryminalnych ani żadnych innych zarzutów. Moje zdrowie pogorszyło się tak, że grozi mi śmierć. Nie dostałam odpowiedzi na poprzednie listy, które wysłałam na dwór królewski”. Jej wpis został szybko skasowany.

57-letnia Basma (na zdjęciu) jest najmłodszą, 57. córką króla Sauda (panował do 1964 r.). Miesiąc temu służby aresztowały też księcia Faisala, syna poprzedniego króla, który nie angażował się w politykę. W ten sposób swoje wpływy umacnia saudyjski następca tronu, książę Mohammed. Wywołany pandemią COVID-19 spadek cen ropy naftowej uderza w jego plany dywersyfikowania dochodów Arabii Saudyjskiej. Teraz nawet krewnym trudniej go krytykować. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]