Reklama

Rzeczpospolita szkolna

07.11.2006
Czyta się kilka minut
Ministerstwo edukacji prowadzi niebezpieczną grę. W atmosferze histerii wywołanej tragedią gdańską chce przeforsować model wychowawczy, który nie tylko nie rozwiąże najistotniejszych problemów szkoły, lecz przeciwnie: nasili zjawiska patologiczne.
B

Brutalny postępek kilku gimnazjalistów, którzy na oczach klasy poniżyli swoją koleżankę doprowadzając ją do samobójczej śmierci, stał się dla polityków

i mediów sygnałem do dywagacji na temat stanu polskiej oświaty. Tragiczna śmierć czternastoletniej Ani posłużyła też jako pretekst do sformułowania przez ministra edukacji programu naprawczego dla szkół, zatytułowanego "Zero tolerancji". Dla wywarcia większego wrażenia Roman Giertych zaprezentował go w miejscu, gdzie wszystko się rozegrało, to znaczy w Gimnazjum nr 2 w Gdańsku.

Minister edukacji nie od dziś jest orędownikiem wprowadzenia we wszystkich podległych mu placówkach skrajnie autorytarnego programu wychowawczego. Śmierć Ani posłużyła mu jedynie jako znakomite uzasadnienie dla podjęcia działań, które zaprezentowane zostały jako próba uzdrowienia polskiej szkoły, toczonej dotąd rzekomo...

21778

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]