Reklama

Ryzykanci

Ryzykanci

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Mianem herezji nikt już dzisiaj nierozważnie nie szafuje, ale poszukiwanie wroga dla wielu pozostało nadal jednym z podstawowych sposobów określania własnej tożsamości.
S

Słowo "herezja" pochodzi od greckiego czasownika haireo, który oznacza w pierwszym sensie "chwytać coś ręką", "brać", a następnie "wybierać". Stąd hairesis to przede wszystkim "wybór" - odnoszono go w starożytnej Grecji także do wyborów politycznych, podczas demokratycznych procedur mianowania najwyższych urzędników w państwie. Idąc za tą myślą, można powiedzieć, że przy kolejnej zmianie posłów do sejmu wszyscy uczestniczymy w ogólnokrajowej herezji. Starożytna hairesis to także frakcja, partia polityczna, ale też szkoła filozoficzna lub jakiekolwiek stowarzyszenie. Istotą wszystkich z tych znaczeń jest przekonanie, że każda przynależność do jakiejś społeczności opiera się na określonych ideowych wyborach.

Wybór posiada też negatywne konsekwencje: wybieram to, a nie tamto, taką, a nie inną postawę życiową. W Kościele haireseis oznaczały wybór "przeciwko",...

10036

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]